Binance ve DeFi Ekosistemi: BNB Chain’deki Varlıkların Değeri 2 Milyar Dolar Azaldı

Bitcoin Haber

Dünya genelinde Binance gibi merkezi finans (CeFi) hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenleyici baskılar artmaktadır. Bu durum, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi BNB Chain’deki kilitli varlıkların toplam değerinde (TVL) yaklaşık 2 milyar dolarlık bir düşüşe neden oldu. Bu durum, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun DeFi’nin CeFi’den daha iyi performans göstereceği yönündeki öngörüsünü yeniden gündeme getirdi.

Zhao’nun kripto para piyasasına yönelik vizyonu ve Binance’in merkeziyetsiz finans sektörüne odaklanma söylemi, BNB Chain ile ilgili güncel rakamların rahatsız edici olduğunu belirtti. Yılın ilk gününden bu yana BNB Chain’in TVL’si 1.85 milyar dolar düştü. 1 Ocak 2023’te BNB Chain’in TVL’si 4.65 milyar dolar iken şu anda 2.8 milyar dolara düştü.

BNB Chain’deki düşüş BNB’nin fiyatını da etkiledi. BNB, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dava açması sonrası 220 dolar ile 200 dolar arasında sıkıştı. BNB Chain’deki TVL düşüşü, ekosistem üzerine inşa edilen protokollerden kaynaklandı.

BNB Chain üzerinde inşa edilen PancakeSwap (CAKE) ve Venus (XVS) gibi önde gelen iki DeFi protokolü, toplamda 1.27 milyar dolar ve 608.46 milyon dolarlık TVL ile ağa kilitlenen varlıkların büyük bir çoğunluğuna sahip. Her iki protokol de son 30 günde sırasıyla yüzde 1,52 ve yüzde 7,18 artış kaydetti.

TVL’ye göre üçüncü en büyük DeFi protokolü aslında BNB Chain yerine Ethereum (ETH) cinsinden ölçülen ‘Binance stake edilmiş ETH’yi hesaba katıyor. Bu durum, yatırımcıların pasif gelir elde etmek için ETH’ye yönelmesinin, sadece CZ’nin yapısını kullanan ilk zincire değer kazandırdığını gösteriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum 2.000 Dolar Barajını Neden Aşamıyor? İşte Kapsamlı Ethereum Analizi

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatı ve Kripto Para Piyasalarının Son Durumu

İlgili Haberler