Binance Smart Chain Whitepaper’ı Yayınlandı

İlayda Peker

Kripto para borsası Binance, merkezsiz uygulama oluşturan kripto şirketleri arasına katıldı. Binance, akıllı sözleşmeler oluşturmak için özel bir paralel Blockchain olan Binance Smart Chain’i oluşturdu.

Binance Smart Chain

Bugün yapılan açıklamalara göre, kripto şirketinin Binance Chain’ine paralel olarak bir Binance Smart Chain piyasaya sürüldü. Bunun sayesinde tasarım ile çapraz zincir birlikte çalışabilir olacak. Bahsi geçen yeni uygulamada Proof-of-Stake Authority konsensüsü kullanılacağı için Binance Coin (BNB) staking’leri geçerli olacak.

Öte yandan Binance Smart Chain akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapacak. Ayrıca mevcut Binance Chain ile sofistike yazılım mimarisi aracılığıyla etkileşime girecek. Bugün yayımlanan proje whitepaper’ına göre bu ayrı chain’ler gerekli. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanılıyor:

Akıllı Sözleşmenin yürütülmesi, borsa işlevini yavaşlatabilir ve işlemlere belirleyici olmayan faktörler ekleyebilir.

Ethereum Uyumlu

Binance Smart Chain’i başlatmaya karar verirken Binance, dApps piyasasındaki durumun farkındaydı. Görünüşe göre Ethereum (ETH), Tron (TRX) ve EOS (EOS) platformları dApp üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamayı başardı. Matic (MATIC) veya IOST (IOST) gibi yeni nesil platformlar Big Three ile rekabet edemediğinden, önemli bir rakip ortaya çıkmamış oldu.

Bununla birlikte, Binance’in Tendermint tabanlı bir dijital makine kullanmak yerine zinciri EVM uyumlu hale getirmeye karar vermesi çok önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. WP’de tüm Ethereum tabanlı dApp’lerin olacağı vurgulandı ve şu ifadeler kullanıldı:

Binance Smart Chain ile çalışacak ve sıfır veya minimum değişiklik gerektirecek.

Kaynak: U.TodayTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Amerikalılar Aldıkları Yardımları Bitcoin İle Değerlendiriyor

Sonraki Haber

Bitcoin Göstergeleri Düşüşü Mü İşaret Ediyor?

İlgili Haberler