Binance Hakkındaki İddialar ve Borsanın Cevapları!

Fatih Uçar

Dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance, 24 saattir konuşulan son iddialarla alakalı açıklama yaptı. Reuters tarafından ortaya atılan iddiaların önemli bir kısmı zaten uzun süredir konuşuluyor. Bunun dışında, borsayı kara para aklamaya yardımcı oluyor gibi lanse etmeye çalıştığı için Binance durumdan fazlasıyla rahatsız.

Binance Hakkındaki İddialar

Kripto para borsası Binance, Reuters tarafından yayınlanan ve borsanın “bilgisayar korsanları, dolandırıcılar ve uyuşturucu kaçakçıları için bir merkez” olduğunu iddia eden ve borsada aklanan en az “2,35 milyar dolarlık yasadışı fon” olduğunu söyleyen makaleye karşı uzun bir cevap yayınladı.

Binance bir blog gönderisinde konuyu ele aldı ve makaledeki iddiaların sadece gerçek dışı olmadığını, aynı zamanda bazı ilgili tarafların dezenformasyon yayarak “halkı yanıltma” girişiminde bulunduğunu söyledi.

“Verileri rastgele seçen, düzenleyicilerden uygun şekilde doğrulanamayan “sızıntılara” güvenen ve şöhret veya finansal kazanç için kripto paranoya kültüne beslenen yazarları ve uzmanları görmezden gelmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun yerine, sadece gerçeklere bakın”.

Kara Para Aklama ve Kripto

Borsa ayrıca, geleneksel finans platformlarının, doğası gereği şeffaf olan kriptodan daha yasadışı fonlarla lekelendiğine dikkat çekti. Ayrıca Binance, Birleşmiş Milletler’den alınan istatistiklere göre itibari paranın %2 ila %5’inin yasadışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu belirtti. Son olarak, blog gönderisinde Binance, Reuters ile e-posta yazışmalarını yayınladı. Buna Binance borsasının borsayı eleştiren makale yayınlanmadan önce Reuters’a verdiği eksiksiz cevaplar da dahildi.

Pazartesi günü Reuters, Binance borsasının milyar dolarlık yasadışı fonları içeren kara para aklama işine karıştığını iddia eden özel bir rapor yayınladı. Medya kuruluşu, yatırım dolandırıcılığı ve dark web anlaşmalarından zayıf KYC ve AML korumalarına kadar, borsaya eleştirilerini dile getirdi. Şubat ayında borsa, Binance varlıkların alım satımıyla uğraşan piyasa yapıcı firmalar Sigma Chain AG ve Merit Peak ile borsa arasındaki ilişki hakkında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir soruşturmaya maruz kalmıştı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba, “Memecoin” Olmaktan Kurtulabilir Mi?

Sonraki Haber

Yeni LUNA, Tüm Zamanların En Düşük Seviyesini Kaydetti

İlgili Haberler