Binance: CoinJoin’e Karşı Toleransımız Yok

Binance: CoinJoin’e Karşı Toleransımız Yok

Cointelegraph’ın haberine göre işlemlerine anonimlik eklemek için CoinJoin gizlilik aracını kullanan Bitcoin (BTC) kullanıcıları, Binance borsasının bu konuda geri adım atmasının ardından CoinJoin’i sorgulamaya başladı.

Binance’in Toleransı Yok

Catxolotl isimli bir Twitter kullanıcısı Binance Singapur çalışanlarından gelen ve BTC’nin bilinmeyen bir miktarının geri çekilmesi için bir “soruşturma” başlattıklarını belirten bir rapor paylaştı.

Bunun nedeninin Catxolotl’ın cüzdan sağlayıcısı Wasabi aracılığıyla CoinJoin kullanması olduğu ifade edildi. Bir Binance temsilcisi bu sorunu yorumlarda doğrulayarak şu açıklamaları yaptı:

Binance SG, MAS tarafından düzenlenen ve ortağımız Xfers tarafından belirlenen şartlar altında çalışır. Bu nedenle Binance SG için ayarlanmış AML CFT kontrolleri vardır. Ne yazık ki bu kullanıcı, risk kontrol mekanizmalarımızdan birini tetikledi ve bu nedenle daha derin bir araştırma yürütüyoruz.

CoinJoin, Bitcoin işlemlerini bir araya getirme, harcanmamış işlem çıktılarını (UTXO’lar) “karıştırma” ve tüm kullanıcıların gizliliğini artırmak için kimlerin hangi adrese gönderim yaptığını gizleme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanında Binance’in açıklamalarına göre CEO Changpeng Zhao da dahil olmak üzere şirketin CoinJoin işlemlerine karşı toleransı yok. Konuyla ilgili Binance tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Bu noktada Binance Singapore, kumar, P2P ve özellikle karanlık ağ/mikser siteleriyle doğrudan ve dolaylı olarak ilişkili hiçbir işleme karşı tolerans göstermiyor.

Kontrollerin Ötesinde

Kurallara uyma yönünde ne Binance’ten ne de Zhao’dan herhangi bir özür ya da yalanlama gelmediği için bazı kullanıcılar gizliliği artırılmış işlemlerin kökten yasaklanmasına karşı çıkıyor.

Kendisini Bitcoin maksimalisti olarak tanımlayan “Bitcoin” kullanıcı adlı Giacomo Zucco konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda “Bazıları CoinJoin’i ‘en iyi uygulama’ olarak kullanıyor ancak sizi riskler konusunda bilgilendirmek zorunda değiller.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.