Binance Çin Kripto Ekosistemine Girmeyi Mi Planlıyor?

İlayda Peker

Popüler kripto borsası Binance, yeni Çin web sitesinin açılmasıyla Çin piyasasına girmeyi planlıyor. Bu adım, Binance‘in Eylül 2017’de tüm yerli kripto para borsalarını kapatan katı düzenlemelerle birlikte Çin’i terk etmek zorunda kalmasından sonra geliyor.

Her ne kadar şu anda Pekin’den hala kripto para birimleri ve borsalarla ilgili karışık sinyaller gelse de düzenlemelerin ilk zamanlara göre gevşetildiğini görüyoruz.

Binance ve Çin

Ortaya çıkan bilgilere göre Binance’in Çin’e dönüşü borsa faaliyetleri için değil de eğitimler için gibi görünüyor. Blockchain yatırım şirketi Primitive Ventures’ın kurucularından Dovey Wan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Görünüşe göre Binance’in Çin’deki web sitesi yalnızca eğitim için.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında Binance CEO’su Changpeng Zhao bu yorumlara anında yanıt verdi ve ileride Çin’deki web sitesinde de borsa faaliyetlerinin başlayabileceğinin sinyalini verdi.

Çin ve Spekülasyonlar

Kripto söz konusu olduğunda Çin hükümeti düzensiz bir sicile sahiptir. ABD de dahil olmak üzere birçok ülke temkinli olsa da, çoğu ülke en azından net kararlar vererek ilerliyor. Ancak Çin’de bu kararlarla ilgili alınan sinyaller oldukça karışık.

Çünkü Çin bir yandan ülkede kripto para kullanımı yasaklarken bir yandan kendi kripto para birimi geliştiriyor ve Blockchain teknolojisine büyük bir destek veriyor. Dolayısıyla gelecekte kripto para birimleri ile ilgili ülkede ne gibi adımlar atılacak tahmin edilemiyor. Bu belirsizlikler de doğal bir şekilde spekülasyonlara yol açıyor.

Tüm bunlarla birlikte Çin’in üzerinde çalıştığı merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Amerika hegomanyasına karşı bir araç olarak çalışması planlanıyor. CBDC konusunda Çin şu anda en çok gelişme kaydeden ülke konumunda yer alıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ShapeShift Beklenen XRP Yükselişini Başlatabilecek Mi?

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 19/05/2020

İlgili Haberler