Binance CEO’sundan Ponzi Davası!

Fatih Uçar

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada yeniden 22.000 doların üzerine çıktı ve 22.100 dolardan alıcı buluyor. ABD Başkanı Biden tarafından kısa süre önce yapılan resesyon yaşamayacağız açıklaması piyasaları bir nebze rahatlattı. Fakat bu haberde konumuz fiyat değil, dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsasının kurucusu tarafından açılan davaya değineceğiz.

Binance Borsasından Ponzi Davası

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg’in Modern Media şirketini “Changpeng Zhao’nun Ponzi Şeması” yazan bir kapak başlığı nedeniyle suçladı. Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg’in yan kuruluşu Modern Media Company’ye hakaret davası açtı. Changpeng Zhao, Bloomberg’in Çinli yan kuruluşunu şirketi ve kendisine adına karalama haber yapmakla suçluyor. CZ akşam saatlerinde ilgili davayı doğrulayarak Twitter hesabı üzerinden de paylaştı.

Hong Kong Economic Times (HKET) tarafından bildirildiğine göre Bloomberg’in Çince dilindeki yan kuruluşu Modern Media Company’ye davanın muhatabı olacak. Aşağıdaki görselde şikayete konu kapağı görüyorsunuz.

Binance Dava

loomberg Businessweek’in 250’nci sayısı 06.07.2022 tarihinde “Changpeng Zhao’s Ponzi Scheme” başlığıyla yayınladı. Zhao’nun şikayetinde ilgili yayın kuruluşunun alanında etkili olmasına dikkat çekildi. Yapılan haberin ve kapak başlığının kamuoyundaki imajına zarar verdiğini ve sıkıntı ve utanç yarattığını savundu. Firmadan Zhao’ya yönelik karalayıcı yorumlarını geri çekmesi, resmi bir özür dilemesi ve zararlar dahil maddi tazminat teklif etmesi istendi.

Ne Zhao ne de Binance iddialar hakkında yorum yapmadı, ancak Zhao, bugün konuyla ilgili yayınlanan bir haberi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Bloomberg, dava açılmadan önce Zhao’nun endişelerini gidermek için harekete geçmişti. Başka yerlerdeki raporlar, rahatsız edici başlığın bazı örneklerinin geçen hafta “Gizemli Changpeng Zhao” olarak değiştirildiğini gösteriyor. Ayrıca, rahatsız edici başlık sadece kapağın Çince baskısında görülebilir. Kapağın İngilizce versiyonunda “Kripto’nun En Zengin Adamı Soğukta Kalabilir mi?” başlığı yer aldı.

Bu, Zhao’nun büyük bir haber kuruluşuna ilk dava açışı değil; Binance, 2020’de Forbes’a, firmayı gizlice para kazanmak ve düzenleyicilerden kaçmak için çalışmakla suçlayan bir makale nedeniyle dava açtı. Binance, 2021’in başlarında bu davayı düşürdü ve bir yıl sonra medya devine 200 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balina, Sadece 3 Günde 132.000’den Fazla BTC İşlemi Gerçekleştirdi

Sonraki Haber

Gate.io, Piyasa Yapıcı İndirimi ve Yeniden Yapılandırılan Katman İndirimleri Sunuyor

İlgili Haberler