Binance CEO’su: “1 BTC İle 68,880 Varil Petrol Alınıyor!”

Binance CEO’su: “1 BTC İle 68,880 Varil Petrol Alınıyor!”

20 Nisan Pazartesi günü dünya, ham petrol WTI vadeli işlem fiyatlarının ilk başta yüzde 38 oranında değer kaybettiğini ve ardından sıfırın altına düştüğünü gördü. Bu, adeta tarihi bir gün olarak kayıtlara geçti. Yazının yayına hazırlandığı sırada vadeli işlemler 0 doların üzerinde kısa bir yükselişten sonra -4.55 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan petrolün aksine, Bitcoin küçük bir geri çekilme yaşadı ve 6.890 dolara kadar  düştü. Ayrıca petroldeki bu büyük volatilitenin ardından hem kripto topluluğu hem geleneksel piyasalarda Bitcoin’in volatilitesi yeniden tartışılmaya başladı.

Bitcoin Volatil Mi?

Şu anda ham petrol vadeli işlemleri o kadar ucuz hale geldi ki, yazının yayına hazırlandığı sırada 6.915 dolar olan Bitcoin ile 69,000 varil petrol satın alınabiliyor. Kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao da tam olarak bu konuya değindi ve BNB ile alınabilecek petrol varilini de açıkladı. Zhao’nun açıklamalarına göre, şu anda yaklaşık olarak 1 Binance Coin (BNB) ile 153 varil petrol alınabiliyor…

Öte yandan kripto topluluğundaki bazı isimler petrol fiyatlarındaki çöküşe işaret ediyor ve buna kıyasla Bitcoin’in volatil görünmediğini dile getiriyor. Hatta petrol karşısında Bitcoin’in “güvenli liman varlığı” olarak kabul görmeye büyük hakkı var…

Bir Twitter kullanıcısı olan LizBitcoin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “VAY! Bitcoin 6800 dolar ve petrol 0,34 dolara düştü. #bitcoin çok değişken mi kabul ediliyor?” ifadelerini kullandı. Kripto yatırımcısı ve analisti Christopher Jaszczynski de yaptığı yorumlarda şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin çok volatil olduğu için Bitcoin ETF’ine izin vermediler. Petrole bir bakın derim…

Bununla beraber petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından Max Keiser, Bitcoin volatilitesine dikkat çeken ilk isim oldu.

“Petrol Şirketlerini Kurtarmamalıyız”

Tüm bunların yanında ABD’li iktisatçı ve eski Çalışma Sekreteri Robert Reich, hükümetin petrol fiyatlarına yardım etmemesi ya da petrol şirketlerini kurtarmak için fon sağlamaması gerektiğini belirtti. Reich, bunun güneş, rüzgar ve fosil olmayan diğer yakıtlar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişimizi hızlandırmak için mükemmel bir zaman olduğuna inanıyor.

Kaynak: U.Today

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.