Binance Bu Altcoini Delist Ediyor! Dava Riskini Göze Almadılar!

Fatih Uçar

Binance dünyanın birçok noktasında yerel borsalara da sahip, Binance US bunlardan biridir. Bugün yapılan açıklama ise son derece önemli. Binance US tarafından yapılan açıklamaya göre popüler bir altcoin liste dışı bırakılacak. Bu hareketin arkasında SEC tarafından borsaya açılması muhtemel bir dava var. İşte detaylar.

Binance Altcoin Delist

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto borsası Binance US, olası yaptırımlardan kaçınmak için AMP tokeni liste dışı bırakıyor. Pazartesi günkü bir blog gönderisinde borsa, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir dava da menkul kıymet olarak tanımlanan altcoini 15 Ağustos tarihinde delist edecek. Federal düzenleyici, temmuz ayında eski bir Coinbase ürün yöneticisine ve iki kişiye karşı, AMP ve diğer sekiz kripto paranın SEC’in yetki alanına giren “kripto varlık menkul kıymetleri” olduğunu iddia eden bir şikayette bulundu.

Insider trading davasının detaylarını geçtiğimiz ay zaten paylaşmıştı. Altcoin listelemelerinden önceden haberdar olan yönetici, ortalarına bu kripto paraları aldırarak ciddi miktarda kazanç elde etmişti.

Amp (AMP) Delist

SEC, henüz kripto para düzenlemeleri olgunlaşmamış olsa da bu alanda suç işleyenlere gözünü kapatmıyor. Borsalar ise bu süreçte zarar görmemek için temkinli hareket etmek durumunda, örneğin Coinbase uzun süredir XRP’yi platformda yeniden listelemiyor. Ripple (XRP) için devam eden menkul kıymet davası Coinbase borsasının bu kararının arkasındaki nedendir.

Binance US son gönderide şunları yazdı;

“Bazı durumlarda bir varlığı listeden çıkarmanın topluluğumuzu gereksiz risklerden en iyi şekilde koruduğuna inanıyoruz. Hızla gelişen bir sektörde faaliyet gösteriyoruz ve listeleme ve listeden çıkarma süreçlerimiz, piyasa ve düzenleyici gelişmelere yanıt verecek şekilde tasarlandı.”

Binance borsasının ABD versiyonunda artık AMP işlemleri yapılamayacak. SEC tarafından duyurulan ve menkul kıymet olduğu söylenen 9 altcoin arasında sadece bu kripto para borsada bulunuyordu.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu komiseri Caroline Pham, SEC davasına yanıt olarak, “SEC’in iddiaları, düzenleyicilerin birlikte çalışmasının ne kadar kritik ve acil olduğunun altını çizerek, bu tek vakanın ötesinde geniş etkilere sahip olabilir” dedi. Binance olası bir dava riskinden kaçınmak için hızlı bir adım atmış oldu. AMP son 24 saatte %5 düşüş yaşadı ve 0,008765 dolardan alıcı buluyor.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Meta, Metaverse Planlarında Yanlış Mı Yapıyor?

Sonraki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Önemli Direnç Aşılamadı

İlgili Haberler