Beyaz Saray’dan Tartışmalı Kripto Para Altyapı Önerisi!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Beyaz Saray’dan kripto para birimi vergilendirmesi konusunda değişiklik sesleri yükseldi. Senatörler Mark Warner ve Rob Portman tarafından önerilen tartışmalı kripto para yasa değişikliği, kripto endüstrisinden büyük tepki topladı.

Değişiklik Neleri Kapsıyor?

Yapılan açıklamalara göre öneri, kripto para birimi endüstrisinde proof-of-work madencilerini ve yazılım/donanım cüzdan satıcılarını ilgilendiriyor. Başlangıçta Portman tarafından önerilen altyapı yasasında hararetle tartışılan hüküm, “broker” teriminin tanımını genişleterek ve acımasız vergi raporlama kurallarını uygulayarak her türlü gözetim dışı kripto para birimi varlığını potansiyel olarak etkileme ihtimaline sahip.

Öte yandan Senatörler Patrick Toomey, Senatör Ron Wyden ve Ron Wyden ortaklaşa hem madencileri hem de yazılım geliştiricileri koruyacak bir yasama istisnası önermişlerdi. Ancak Beyaz Saray, Warner-Portman planının “doğru dengeyi sağladığını” ve vergi uyumunu artırma yönünde önemli bir adım attığını iddia ederek yeni öneriye desteğini açıkça dile getirdi.

Bunlara ek olarak konu ile ilgili Perşembe gecesi anlaşmaya varamayan ABD Senatosu, altyapı tasarısı üzerinde çalışmaya devam etmek için Cumartesi günü yeniden toplanacak.

Topluluğun Tepkisi Sert

Kripto para topluluğunun birçok üyesi, Joe Biden yönetimini tartışmada taraf seçtiği için eleştirdi. Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty, kripto para hükmünde yapılacak bir değişikliğin blockchain temelli olması gerektiğini iddia ederek hükümetin kazananları ve kaybedenleri seçmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte Ron Wyden, Bitcoin topluluğu tarafından, proof-of-work kripto para birimi teknolojisinin “iklime en çok zarar veren” biçimi olarak tanımladığı için sert bir şekilde eleştirildi.Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Fiyatı Neden Yükseliyor? ETH Tarihi Bir Gün Geçiriyor

Sonraki Haber

Popüler Analistten Önemli Açıklama: Bitcoin 2021’in 2. Yarısında Yükselecek Mi?

İlgili Haberler