Bankalar Ve Teknoloji Altın 10 Yılını Mı Yaşıyor?

İlayda Peker

Wells Fargo analisti Mike Mayo 30 Aralık’ta CNBC’de yaptığı açıklamalarda “Bu, bankaların ve teknolojinin altın on yılı” ifadelerini kullandı.

Mayo’nu açıklamalarına göre, 1990’larda rekor sayıda banka konsolidasyonu (bankacılık işletmelerinin birbiriyle birleşmesi) gerçekleşmiş olsa da, sistemler hiçbir zaman tam anlamıyla entegre olmadı. Sonrasında 2000’li yıllarda ise bankaların 2007-2009 yılları arasında çok ciddi kayıplar verdi. Hatırlayacağınız gibi bu dönemde 2008 yılında küresel finansal kriz patlak vermişti.

Bunun yanında Mayo, ulusal bankacılığın bankaların ölçeklerini ve büyümelerini arttırmasına izin vermesinden yirmi beş yıl sonra mali krizin bu on yılda temizlendiğine dikkat çekti. Bankalar için daha iyi bir şekilde etkinleştirilen teknolojiler (Blockchain, makine öğrenimi ve mobil bankacılık gibi yeni teknolojiler) bu on yılı daha verimli ve daha iyi geri dönüşlerin alındığı bir döneme dönüştürebilir.

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Geride bıraktığımız on yıl 2007-2009 mali krizinden etkilenen bankalar için toparlanma yılları oldu. Mayo, finans sektörünün önümüzdeki 10 yıl içinde büyük ilerlemeler gerçekleştirebilmek için olgunlaştığını tahmin ettiğini ifade etti. Gelişmekte olan bankaların gelişmesini teknolojinin destekleyeceğini ifade eden Mayo, Wall Street’in buna hazır olduğunu dile getirdi.

Mayo özellikle hangi teknolojilerin bankacılık endüstrisindeki ilerleme için yardımcı olacağına değinmedi. Ancak Blockchain teknolojisinin bu ilerlemede rolünün büyük olacağı düşünülüyor.

CBinsights’ın son bulgularına göre, Blockchain teknolojisi bu yıl bankalar için en popüler yedinci yatırım alanı haline geldi ve emlak, servet yönetimi ve sermaye piyasaları gibi diğer yatırım seçeneklerinin önüne geçti.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Algoritmik İşlem Araçlarına 1 Milyar Dolardan Fazla Harcandı

Sonraki Haber

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar, Fazla Mı Gizlilik Odaklı?

İlgili Haberler