Bank Of England Kripto Paraları Benimsemeyi Düşünüyor

İlayda Peker

The Guardian’ın haberine göre küresel bir merkez bankası grubu, dijital para birimlerine güvenildiği takdirde ne gibi risklerle karşılaşabileceği yönünde görüşmeler yürütmek üzere bir araya gelecek. The Bank of England da (BoE) bu grubun bir parçası olarak İngiltere’nin Bitcoin gibi bir kripto para birimini benimseme ihtimalini değerlendirecek.

Merkez Bankaları Toplanıyor

Yapılan açıklamalara göre Bank of England merkez bankası destekli dijital para birimleri (CBDC) hakkında görüşmeler yapmak amacıyla Bank of Japan, The European Central Bank (ECB), The Sveriges Riksbank, The Bank of Canada, The Swiss National Bank ve The Bank for International Settlements (BIS) ile bir araya gelecek.

Bunun yanında BoE yönetici yardımcısı Sir Jon Cunliffe’nin, eski bir ECB yönetim kurulu üyesi ve BIS inovasyon merkezinin başkanı Benoît Cœuré ile grubun eş başkanlığını yapacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Öte yandan yorumlara göre merkez bankalarının bu şekilde bir toplantı düzenlemesi libra projesinin etkisiyle gerçekleşiyor. Çünkü Facebook’un stablecoin projesi ortaya çıktığı andan itibaren merkez bankalarının büyük dikkatini çekti. Dolayısıyla merkez bankaları, dijital para birimleri konusunda adımlar atmaya başlıyor.

CBDC’ler Geliyor Mu?

BoE, Libra’nın düzenlenmesi gerektiğini öne süren ve dolayısıyla son olarak Vodafone’un olduğu gibi birçok destekçinin projeden ayrılmasına sebep olan açıklamaları yapan merkez bankaları arasında yer alıyordu.

Öte yandan bir merkez bankası dijital para birimi fikri, ödeme sistemlerinin ve sınır ötesi işlemlerin iyileştirilmesine yardımcı olmak için dünya çapında giderek daha fazla tartışılıyor.

The Bank of England, “CBDC kullanım örnekleri; sınır ötesi birlikte çalışabilirlik, ekonomik, işlevsel ve teknik tasarım seçenekleri ve gelişmekte olan teknolojiler hakkında bilgi paylaşımı” yapılması amacıyla merkez bankalarıyla birlikte çalışacaklarını ifade etti.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Nereden Nereye: Libra’dan Bir Firma Daha Ayrıldı!

Sonraki Haber

Ünlü Milyarder: “Bitcoin, Paranın Özelliklerini Karşılamıyor”

İlgili Haberler