Balinalar Durmuyor: 1.3 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Balinalar Durmuyor: 1.3 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleşti

Bitcoin fiyatı şu anda 9.800 doların üzerinde seyrediyor ve balinalar bu fiyatın büyük transfer için uygun olduğunu düşünüyor. Elde edilen son verilere göre bilinmeyen bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı 11 Haziran’da yani bugün sadece birer dakika arayla üç işlemde yaklaşık olarak 1.3 milyar dolar değerinde Bitcoin işlemi gerçekleştirdi.

İşlemlerin Detayları

Ortaya çıkan bilgilere göre bu transfer işlemi ile 132.255 BTC hareket etmiş oldu. Ayrıca bahsi geçen bu büyük işlemin 643.133. blokta gerçekleştiği de yapılan tespitler arasında yer alıyor.

Bu işlemin özellikle Bitcoin fiyatı 10.000 doların altında olduğu için gerçekleştiği düşünülüyor. Bununla birlikte bir Reddit kullanıcısı işlemin bir borsa ya da saklama hizmetine ait olabileceğini ve işlemden Coinbase Custody’nin sorumlu olduğunu düşündüğünü ifade etti.

En Büyük İşlem Değil

132.255 BTC’lik işlem her ne kadar “devasa” olarak nitelendirilse de aslında Nisan ayında çok daha büyük bir işlem gerçekleşti. Tarihteki en büyük Bitcoin transfer işlemlerinden biri sayılan bahsi geçen transferde kripto borsası Bitfinex’te 161.500 BTC’lik işlem gerçekleştirilmişti. O dönemde bu işlemin değeri yaklaşık olarak 1.1 milyar dolara denk geliyordu.

Ancak yine de bahsi geçen iki transfer de tarihin en büyük işlemi ünvanını alamıyor. Çünkü bu onur 16 Kasım 2011’de yapılan 500.000 BTC işlemine ait. O dönemde bu işlemin değeri 1.32 milyon dolar değerindeydi. Ancak günümüz koşullarında değerlendirildiğinde bu devasa işlem 4.9 milyar dolara tekabül ediyor.

Öte yandan balinaların bu gibi işlemleri neden gerçekleştirdikleri hiçbir zaman net olarak bilinmiyor. Ama bu büyük işlemlerin fiyatlar üzerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bu sebeple de böyle büyük işlemler piyasada ses getiriyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.