Bakkt’in Yatırımcılarının Oranı Yüzde 44 Arttı

İlayda Peker

Intercontinental Exchange’in (ICE) kripto platformu olan Bakkt’te vadeli işlemler için Bitcoin’in (BTC) fiziksel teslimatı, piyasalar için çalkantılı bir ay olmasına rağmen güçlü bir şekilde ilerliyor. 26 Mart’ta yayınlanan Arcane Research’ten elde edilen veriler, 20 Mart itibarıyla kripto para birimini fiziksel olarak teslim edilen kripto para birimlerini tercih eden yatırımcıların %44 oranında arttığını gösteriyor.

Fiziksel ve Nakit Ödeme

Bakkt‘ın ilk defa Bitcoin’in fiziksel olarak teslimatına izin veren Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ilk olarak Eylül 2019’da piyasaya sürüldü. O dönemde birçok yorumcu, yatırımcıların varlığa doğrudan maruz kalmasını sağlayan fiziksel olarak teslim edilen Bitcoin vadeli işlemlerinin kripto para biriminin kurumsal kabulü için bir sıçrayışı temsil edeceğini dile getirmişti.

Bunun yanında özellikle, sözleşme süresi dolduktan sonra fiziksel olarak teslim edilen Bitcoin’e olan ilgi önemli ölçüde artmış olsa da, Mart ayında Bakkt için işlem gören sözleşmelerin hacmi ve açık faiz gibi diğer ölçütler önemli ölçüde azaldı.

“Kağıt Ticareti”

Küresel piyasa analisti ve yatırımcı Alex Krüger‘in daha önce de belirttiği gibi, fiziksel teslimatı tercih eden yatırımcıların sayısı Bakkt sözleşmesinin başlamasından bu yana ilk aylarda çok düşüktü. Kasım 2019’un sonlarında konuyla ilgili açıklamalar yapan analist şu ifadeleri kullanmıştı:

Bakkt’ın heyecanlı Bitcoin boğaları var. Hacim katlanarak artıyor. Düşük bir tabandan, ancak yine de hızlı büyüyor. Ancak Bakkt’ı boğalar için özel yapan şey hacmi değil, fiziksel olarak kaç Bitcoin verildiğidir. Kasım ayında bu sayı 17 Bitcoin idi.

Öte yandan daha sonraki bir tweet’te Krüger, 2019 sonbaharında Bakkt etkinliğinin CME‘den farklı olmadığını savundu ve “Neredeyse tamamen kağıt ticareti.” yorumunu yaptı.

Kaynak: Cointelegprah


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dijital Doların Ardında Yatan Gerçekler

Sonraki Haber

8.000 Doların Üzeri Ne Zaman Görülecek?

İlgili Haberler