Ayı Piyasasında 25 Ay: Yatırımcılar Altcoin Sezonundan Umudu Kesti Mi?

İlayda Peker

Altcoin’lerin çoğunluğu 2018 yılı başından bu yana ciddi bir ayı piyasası ile karşı karşıya. Düşüş eğiliminde devam eden 24 ayın ardından 25. ayda da boğalar ayıları yenebilecek gibi görünmüyor. Peki, yatırımcılar altcoin’lerden vaz mı geçmeli? Yoksa altcoin sezonu yakın mı?

Şüphe Hala Devam Ediyor

Bitcoin’in 2019 yılında sergilediği artış performansının aksine altcoin’lerde aynı performansı göremedik. Deyim yerindeyse bazı altcoin’ler adeta cehennemi yaşadı. Aslında önceki yıllara bakıldığında atlcoin’lerin Bitcoin nereye giderse oraya yöneldiğini görmüştük. Ancak 2019 yılında kripto piyasaları tahmin edilemez olduğunu bir kez daha kanıtladı ve Bitcoin 1 yılda %100’ün üzerinde kazandırırken altcoin’lerin çoğu yılı düşüşle kapattı. Dolayısıyla yatırımcılarda bir şüphe durumu oluştu ve doğal olarak bu hala devam ediyor. Muhtemelen altcoin’ler 2017’deki gibi göz alıcı bir performans sergileyene kadar da bu şüphecilik devam edecek.

Bunların yanında çoğu altcoin yalnızca dolar ya da diğer geleneksel para birimleri karşısında değil lider kripto para birimi Bitcoin karşısında da değer kaybetti. Yatırımcılar önceki yıllarda Bitcoin fiyatı yeterli artışı sağladıktan sonra altcoin alırlar, sonrasında altcoin’ler de arttıktan sonra satış yaparlardı. Ancak son iki yıldır bu strateji işe yaramıyor. Çünkü Bitcoin her ne kadar fiyat dalgalanmaları sergilese de altcoin’lerin çoğu aşağı yönlü bir tablo çiziyor.

Analistlere göre sıradaki altcoin sezonunun başlaması Bitcoin’in fiyat hareketlerine bağlı. Çünkü altcoin’ler, dolar karşısında güç kaybetmiş durumda ve bunun kazanılabilmesi için öncelikle BTC karşısındaki durumun toparlanması gerekiyor.

Altcoin’lerin Performansı

Aslında altcoin’ler özellikle arkalarındaki şirketler sayesinde çok güzel gelişmeler gösteriyor. Örneğin Ripple, uluslararası ödemelerde tercih edilen bir ödeme sistemi oluşturdu ve Türkiye’den Akbank da dahil olmak üzere birçok büyük finansal şirket ile anlaşmaya vardı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre Ripple’ın ödeme sistemi ile uluslararası işlemleri gerçekleştirmek %80’in üzerinde maliyet tasarrufu sağlıyor. Ancak Ripple’ın bu başarılı girişimleri XRP fiyatına yansımıyor.

Bunun yanında piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da en çok tartışılan altcoin’ler arasında yer alıyor. Çünkü Ethereum 2017 yılındaki performansı ile adeta rekor üzerine rekor kırmıştı. Ancak bana sorarsanız Ethereum’un şu anda hard fork’larla başı dertte. Her ne kadar hard fork’lar başarılı bir şekilde gerçekleşse ve uygulamaya konulsa da güncellemelerdeki hatalar, sürekli ertelemeler Ethereum topluluğunu endişeye sürüklüyor. Dolayısıyla geliştirici ekiple ilgili akıllarda soru işaretleri oluştuğu için yatırımcılar da ETH yatırımı konusunda çekimser kalıyor. Şahsen ben de bu kadar iddialı bir projede unutulan bir güncelleme ile karşılaşsam benim de projeye karşı şüphelerim oluşur.

Peki, altcoin’ler kaybolan güveni geri kazanamaz mı? Tabii ki kazanabilir. Ancak ben bunun için biraz daha zaman olduğuna inanıyorum. Özellikle Bitcoin’de Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen madencilik ödülü yarılanmasının ardından kripto para piyasasında bol hareketli günlere gireceğimizi düşünenlerdenim.

2020 yılında tüm kripto paralarda yeni rekor seviyeleri görmeyi diliyorum…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Ekonomist: “Bitcoin Bir Saadet Zinciri”

Sonraki Haber

Poloniex, Veri Sızıntısının Borsa Kaynaklı Olmadığını Belirtti

İlgili Haberler