Avustralyalı Kripto Yatırımcıları Ücretsiz Vergi Raporlama Hizmeti Alacak

Fatih Çetin

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve şimdi Avustralya’daki kripto para yatırımcıları Crypto.com aracılığıyla vergi raporlarını oluşturabilecek. Popüler kripto para borsası ülke vatandaşlarının vergilendirme konusunda işlerini kolaylaştırabilmek için sistemlerini geliştirdi. Artık bu borsayı kullanan kripto para yatırımcıları vergi raporlarını oluşturabilecek.

Borsadan Vergi Güncellemesi

Crypto.com bugün yaptığı duyuruyla birlikte Avustralyalıların kripto para vergilerini raporlayabileceği yeni bir modülü duyurdu. Profesyonel vergi uzmanlarıyla ortak geliştirilen sistem, ülkenin mevcut kripto vergi politikasına tam uyumlu şekilde çalışıyor. Yakın zamanda ülkemiz için de birçok borsanın bu tarz özellikleri duyurması bekleniyor.

Borsanın attığı bu adımla birlikte yatırımcılar kolayca kendi raporlarını oluşturarak vergi kurumuna sunabilecek. Kayıplar veya kazançlara göre otomatik oluşturulan bu rapor kullanıcıların vergi konusunda danışmanlık hizmetini karşılıyor. Aksi taktirde her yatırımcı bu raporları oluşturabilmek için ciddi maliyetler altına girerek muhasebe hizmeti almak zorunda kalacaktı.

Diğer Borsa Müşterileri Yararlanabilecek Mi?

Yapılan duyuruda Coinbase, Kraken, Binance, Binance.US ve BitBuy gibi diğer borsaları kullanan yatırımcıların da bu hizmetten yararlanabileceği söyleniyor. Tüm diğer ülkeler gibi Avusturya’da kripto paraları yasaklamak yerine sermaye kazancı olarak değerlendirmeyi tercih ediyor.

Ülkede 7.340 doların altında portföyler vergilendirmeye konu olmuyor. Ancak daha fazla varlığı olan kullanıcılar ilgili vergi kurumlarına düzenli bildirim yapmak zorunda.

İlgili kurumlar mayıs ayında önemli bir duyuru yaptı ve yatırımcıların eksiksiz şekilde kripto kazançlarını bildirmesini istedi. Yaklaşık 600 bin yatırımcının kripto paralarla aktif şekilde ilgilendiği biliniyor.

Türkiye’de ise henüz vergi konusu netleşmiş değil. Merkez Bankası Başkanı son yaptığı açıklamada Eylül ayı içinde detaylı düzenlemelerin açıklanacağını duyurmuştu. Büyük ihtimalle kazanç üzerinden alınacak vergi için net bir oran belirtilmedi. Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığından yetkililer henüz yasa çıkmadığı için şu an bir vergilendirmenin söz konusu olmadığına dikkat çekiyor. İlerleyen süreçte yasanın yürürlüğe girmesiyle birçok yatırımcının GİB tarafından aranması bekleniyor. Dikkat edilmesi gerekilen önemli bir detay daha var. Gelir İdaresi yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre “sadece” yasa çıktıktan sonraki işlemler vergilendirmeye konu olacak. Yani yasa geçmişe dönük (tüm diğer yasalarda olduğu gibi) çalıştırılamayacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Lionel Messi’nin Kontratında PSG Coin Detayı!

Sonraki Haber

Uzman Analist, Bitcoin Fiyat Tahminini Açıkladı: Hedef İçin Yıl Sonunu İşaret Etti

İlgili Haberler