Avustralya Meta’ya Dava Açtı! İşin İçinde Kriptolar da Var!

İlayda Peker

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Cuma günü yayınlanan bir açıklamaya göre, Meta Platforms ve Meta Platforms Ireland’a, Avustralya’nın önde gelen kamu isimlerini içeren dolandırıcılık reklamları yayınlayarak yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı davranışlarda bulundukları iddiasıyla dava açtı.

Facebook’a Dava Açıldı

ACCC, kripto para birimine veya para kazanma planlarına yatırımı teşvik eden reklamların, Facebook kullanıcılarını, reklamı yapılan planların, iş adamı Dick Smith, TV sunucusu David gibi reklamlarda yer alan tanınmış kişilerle ilişkili olduğuna inanmaya yönlendirme olasılığının yüksek olduğunu iddia ediyor. Yapılan açıklamalara göre reklamlarda yer alan kişiler hiçbir zaman bu durumu onaylamadı ve bu sebeple reklamlar birer dolandırıcılık olarak nitelendiriliyor.

Yapılan açıklamalara göre reklamlar Facebook kullanıcılarını, reklamda yer alan ve bir kripto para birimini veya para kazanma planını destekleyen halka açık bir figüre atfedilen alıntıları içeren sahte bir medya makalesine götüren bağlantılar içeriyordu. Kullanıcılar daha sonra kaydolmaya davet edildi ve ardından kullanıcıları sahte planlara para yatırmaya ikna etmek için tekrarlanan telefon görüşmeleri gibi yüksek baskı taktikleri kullanan dolandırıcılar tarafından iletişime geçildi.

Olayın Detayları

ACCC Başkanı Rod Sims konuyla ilgili açıklamalarında, “Olayımızın özü, Meta’nın platformunda yayınladığı bu reklamlardan sorumlu olmasıdır. Reklamcıların, Facebook algoritmalarını kullanarak bir reklamdaki bağlantıya tıklama olasılığı en yüksek olan kullanıcıları reklamın açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak, Meta’nın işinin önemli bir parçasıdır. Reklamlardan gelen açılış sayfalarına yapılan bu ziyaretler, Facebook için önemli bir gelir sağlıyor.” sözlerini kullandı.

ACCC şikayeti, Meta’yı ünlüler Meta’ya benzer yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı reklamlar bildirdikten sonra bile sahte reklamların yayınlanmasını engelleyememekle suçluyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase Artık Solana’yı Destekliyor!

Sonraki Haber

Avrupa’nın İlk Metaverse ETF’i Piyasaya Sürüldü!

İlgili Haberler