Avustralya Kripto Para Yol Haritasını Paylaştı!

Fatih Uçar

Kripto paralarla alakalı yasal mevzuatlar oluşturuluyor. Birçok devlet araştırma sürecinden yasa ve tasarı aşamasına geçmeyi başardı. Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu, 2025 yılına kadar banka maruziyeti, operasyonel risk ve istikrarlı paralar için gereklilikleri yürürlüğe koymayı öngörüyor. Peki yol haritasının detayları neler?

Avustralya Kripto Para Düzenlemesi

Avustralya İhtiyati Düzenleme Kurumu (APRA) perşembe günü düzenlenmiş kuruluşlara risk yönetimi beklentilerini ve 2025 yılına kadar kripto varlıklarının düzenlenmesi için bir politika yol haritasını belirleyen bir mektup yayınladı. Başkan Wayne Byres tarafından imzalanan mektupta, bu tür faaliyetlerin potansiyel ölçeği ve riskleri zamanla önemli hale gelebilir” dedi.

Mektup, kripto varlıklarla faaliyetlerde bulunan düzenlenmiş kuruluşlara denetim kurumlarıyla ilişki kurma talimatı verdi ve çeşitli durumlara özgü risk yönetimi önlemleri ve standartlarını özetledi. Öngörülen düzenleyici çerçeve, bankacılığın kripto varlıklarına, operasyonel riske ve stablecoinlere maruz kalmasını kapsıyordu.

2025 Yılı Kripto Regülasyonları

Ajans, kripto varlık operasyonlarına tutarlı bir yaklaşım sağlamak için uluslararası düzenleyicilere danışacak. Bu yıl ve 2025’te yürürlüğe girecek kripto varlık gereksinimlerini açıklamadan önce Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Basel Bankacılık Denetim Komitesi ile istişarelerde bulunmayı planlıyor. Operasyonel risk için bir taslak bu yıl içinde yayınlanacak ve 2024’te yürürlüğe girecek. APRA, Ulusal Mali Düzenleyiciler Konseyi’nin diğer üyeleriyle birlikte, stablecoinleri Depolanmış Değer Tesisleri için önerilen bir düzenleyici çerçeveye dahil etmek için çalışıyor ve istişareler bekleniyor.

Blockchain Australia, temmuz ayında hükümete kripto düzenleme önerileri sundu. Dernek, “denizaşırı ülkelerde yapılan çalışmaları incelemeye” vurgu yaptı ve endüstriyi “düzenleme netliği için yıllarca beklemeyi göze alamayacağı” konusunda uyardı. Byres, mektubun yakında yayınlanacağını duyurdu ve bu ayın başlarında Amerikan Ticaret Odası’na yaptığı konuşmada, mektubu ajansın daha büyük planları bağlamında önemli olduğunu söyledi. Commonwealth Bank of Australia, 6,5 milyon müşterisine kripto hizmetleri sunmak için bir deneme programı başlatmak istiyor ancak ülkedeki düzenleyiciler şimdiye kadar buna müsaade etmedi.

Ülkemizde ise henüz taslak çalışmaları devam ediyor ve resmi olarak yayınlanmış bir çerçeve bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde MASAK, şüpheli işlemlerle alakalı bir kılavuz yayınladı ve kripto para borsalarını bildirimden sorumlu tuttu.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Goldman Sachs ve FTX’ten Kapalı Kapılar Ardında Toplantı

Sonraki Haber

Bitcoin Yeniden Geri Çekildi: Bir Sonraki Hamle Ne OIacak?

İlgili Haberler