Avrupa’da Dijital Euro Hazırlıkları: Parlamento Onayı Bekleniyor

Bitcoin Haber

Avrupa Komisyonu’nun Finansal İstikrar, Finansal Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, Dijital Euro’nun acelenin olmaması gerektiğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesinin yeni Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerektiğini belirtti. McGuinness, nakit paranın azaldığı bir dönemde dijital para birimlerine ihtiyaç olacağını söyledi.

Haziran ayında Avrupa Komisyonu, dijital Euro için yasama planı önerdi. Bu plan, ücretsiz temel dijital euro hizmetleri, gizlilik koruması ve çevrimdışı ödemeler için hükümler içeriyor. Bankaların, sigortacıların ve fonların, fintech şirketleriyle müşteri verilerini paylaşması gerekecek.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, CBDC’yi “parasal egemenliğin korunması için yeni bir paradigm” olarak nitelendirdi. Panetta, Dijital Euro projesinin araştırma aşamasının Ekim 2023’e kadar tamamlanması gerektiğini belirtti.

2024 Avrupa Parlamentosu seçimleri 6-9 Haziran 2024 tarihleri arasında yapılacak. Yeni seçilen parlamento, Avrupa Komisyonu başkanı ve diğer üyelerinin adaylıklarını onaylayacak ya da reddedecek.

Birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi için adımlar atmaya devam ediyor. BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika bu konuda önemli adımlar atıyor. Bu durumun en büyük nedenleri ABD Doları’nda yaşanan sınırsız para basımı ve uluslararası ticaret kolaylıkları olarak gösteriliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük Kripto Para Yatırımcısı Kimlik Avı Saldırısında 24 Milyon Dolar Kaybetti

Sonraki Haber

Ethereum’un Fiyatı Tehlikeli Bir Dönemece Giriyor

İlgili Haberler