Avrupa Birliği ve Yeni Kripto Para Yasağı Söylentisi!

Fatih Uçar

Geçtiğimiz yıllarda özellikle merkezi borsaların sayısı bu denli artmamışken kripto paralar ağırlıklı olarak tek bir iş için kullanılıyordu. Deep Web ticareti, evet hacklenen sistemlerin verileri, özel içerikler ve daha birçok suç unsuru verinin ticareti için kripto paralar yaygın olarak kullanılıyor, talep görüyordu. Elbette bunun en büyük sebebi anonimlik olarak gösteriliyordu. Bugün bir banka hesabından transfer yaptığınızda geçmişe dönük tüm hareketlerinize erişilebiliyor. Ancak kripto paralarda anonim şekilde tüm mali işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

AB ve Anonim Cüzdanlar

Metamask veya Ledger ile kimliğinizi gizli tutarak kolayca transferler yapabilirsiniz. Merkezi olmayan finans girişimi Unstoppable Finance’in büyüme ve strateji başkanı Patrick Hansen tarafından yayınlanan bir Twitter ileti dizisine göre, Avrupa Parlamentosu, Ledger veya Metamask gibi barındırılmayan cüzdanları kara para aklamayla mücadeleye (AML) dahil etmek için oylama yolunda ilerliyor. Paket, Fon Transferi Düzenlemesi’nin (TFR) bir parçası olarak oylamaya gelecek.

Hansen, Avrupa Komisyonu’nun özel cüzdanlara yapılan işlemleri tamamen yasaklayabileceğini söylüyor.

Kripto Paralar ve Gizlilik

Mevcut Mali Eylem Görev Gücü (FATF) seyahat kuralı, işletmelerin 1.000 Euro’yu (1.098 dolar) aşan tüm işlemleri doğrulamasını gerektiriyor. Bununla birlikte, taslak herhangi bir alt limit içermiyor, yani tüm kripto para işlemlerine zorunlu kimlik kontrolleri eşlik edecek. Bu durumda kripto para kullanıcılarının anonim kalma arzusu da göz ardı edilecek.

İsimsiz işlemleri engelleme hareketi, milletvekilleri arasında geniş bir desteğe sahip, bu da birkaç muhalif Milletvekilinin acımasız teklifin geçişini engellemeye yetmeyeceği anlamına geliyor. Tüm kripto para işlemlerini anonimleştirme çabası, İspanyol ekososyalist politikacı Ernest Urtasun ve Yeni Flaman İttifakını temsil eden Belçikalı bir gazeteci, insan hakları aktivisti Assita Kanko tarafından yönetiliyor.

Ekonomik İşler Komitesi, 29 Mart’ta tüm kripto para işlemlerinin kendi kendine barındırılan cüzdanlara anonimleştirilmesini oylayacak. Teklif geçerse, “üçlü” tarafından tartışılacak. Avrupa kripto para topluluğu kısa süre önce fiili bir Bitcoin yasağını son dakikada engelledi. Proof-of-work kullanımını kısıtlamak için yapılan son dakika değişikliği, kripto para birimi topluluğu içinde güçlü tepkiler çektikten sonra yeterli oy alamadı.

Avrupa Komisyonu, geçen temmuz ayında yasa dışı işlemleri izlemeyi kolaylaştırmak için anonim kripto para cüzdanlarını yasaklayan bir teklif sundu. En son taslak onaylanırsa, kripto şirketlerinin büyük çoğunluğu, kendi kendine barındırılan kripto cüzdanlarına kripto göndermeye istekli olmayacak. Elbette bu yasağın gerçekleşmesiyle birlikte DeFi, NFT sektörü de ciddi darbe alabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ukrayna Savaş Konulu Bir NFT Müzesi Açıyor!

Sonraki Haber

2022’nin En İyi Performansı Olabilir! Altcoin ve Bitcoin Yorumları!

İlgili Haberler