Avrupa Birliği Büyük Yapay Zeka Modelleri İçin Daha Katı Düzenlemeler Planlıyor

Bitcoin Haber

Bloomberg’in geçen hafta yayımladığı bir rapora göre, Avrupa Birliği (AB) büyük yapay zeka modelleri için daha sıkı düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bu düzenlemelerin yalnızca büyük yapay zeka modellerini kapsayacağı belirtiliyor. Yapay zeka teknolojileri, ChatGPT gibi sohbet robotlarının piyasaya sürülmesi ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşması sonucunda gündemde önemli bir yer tutmaya başladı.

Teknoloji devleri Meta ve Microsoft gibi şirketler, yapay zeka alanında yeni projeler geliştiriyor ve büyük yatırımlar yapıyorlar. Ancak bu süreçte yapay zeka teknolojilerinin potansiyel riskleri de tartışılmaya başlandı. İlgili risklerin değerlendirilmesi amacıyla birçok ülke, ABD dahil, çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı.

Avrupa Birliği’nin yapay zeka düzenlemeleri konusundaki çalışmaları hız kazandı. Bloomberg’in raporuna göre, AB’nin büyük yapay zeka modelleri için daha sıkı düzenlemeler planladığı belirtildi. Ancak, bu ek kısıtlamaların yalnızca GPT-4 gibi büyük yapay zeka modellerine uygulanacağı, yeni yapay zeka girişimlerinin ise bu düzenlemelerden muaf olacağı belirtildi.

Haberde, AB’nin bu yönde henüz somut bir adım atmış olmadığı ve yeni düzenlemelerin hala müzakere aşamasında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, yetkililerin Bloomberg’in haberinde dile getirilen yeni düzenlemelere ilişkin bir açıklaması bulunmuyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler: Jeopolitik İstikrarsızlık, Faiz Kararları ve Metrik Değişiklikleri

Sonraki Haber

Upbit Kripto Para Borsası, 2023’te 159.000’den Fazla Hack Girişimine Maruz Kaldı

İlgili Haberler