Arweave Coin Nedir?

Arweave Projesi Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Arweave projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Arweave Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Arweave Nedir?

Arweave; düşük maliyetle, kalıcı ve global veri depolama hizmeti sunmayı amaçlayan bir blockhain projesidir. Ekibin çıkış noktası şu:

Geçmişi kontrol eden, geleceği kontrol eder; şimdiyi kontrol eden, geçmişi kontrol eder.”

Arweave bilgi kalıcılığını sürdürülebilir kılar. Arweave, kullanıcıların ve geliştiricilerin verileri sonsuza kadar depolamasına izin veren yeni bir depolama türüdür. Asla unutulmayan kolektif bir sabit disk olarak Arweave değerli bilgileri, uygulamaları ve geçmişi süresiz olarak hatırlamamızı ve korumamızı sağlar. Tarihi koruyarak başkalarının yeniden yazmasını önler.

Permaweb’e hoş geldiniz

“Permaweb” daimi, kalıcı anlamındaki “permanent” ve web sözcüğünden türetilmiş bir birleşik isim. Projenin amacını açıklaması bakımından güzel olmuş.

Arweave ağının (network) üstünde “permaweb” var. Burası herkesin katkıda bulunabileceği veya bakım/sürdürülebilirlik hizmetleri karşılığında para kazanabileceği küresel, topluluğa ait bir web.

Permaweb normal web’e benziyor ancak görüntülerden web uygulamalarına kadar içeriğinin tamamı kalıcı ve merkeziyetsiz, sonsuza kadar. İlk web’in insanları uzak mesafelere bağlaması gibi, permaweb insanları son derece uzun bir süre boyunca birbirine bağlar.

Artık 404’ler yok. Artık gizli düzenlemeler yok. Kaliteyi düşüren başka web uygulaması yok.

Teknolojisi

Arweave, disk alanında boşluk olanları, kalıcı veri depolamasına ihtiyaç duyanlara bağlamak için köprü vazifesi gören bir ağdır.

Bu sistem, kullanıcılar için benzersiz seviyelerde veri çoğaltma ve güvenliği ile “bir aracı olmadan” veri depolayanlar için finansal teşvikler sunar.

Geleneksel bir şirket veya vakıf olarak çalışmak yerine, Arweave ağı tamamen merkeziyetsizdir, merkezi bir yapı olmadan herkes ağda veri depolayabilir veya depolama alanı sunabilir.

Merkeziyetsiz yapısıyla, Arweave yeni bir veri arşivleme ve depolama standardı sunuyor: bilginin küresel olarak yüzlerce makinede çoğaltıldığı, yangına, sele veya kasıtlı hasara karşı dayanıklı bir sistem.

Blockweave ve Proof of Access

Proje “blockweave” adında; baskı ve sansürlerden etkilenmeyen, blockchain benzeri, yeni bir veri depolama protokolü oluşturmuş.

Blockweave, tamamen kalıcı, düşük maliyetli veri depolamasını ilk kez kullanılabilir hâle getiren yeni bir konsensüs mekanizması olan Proof of Access’e dayanmakta.

Ekip diğer blockchain’lerin aksine, veri ekonomisinin omurgası olmak için gerçekten ölçeklenebilir bir altyapı oluşturmuş: saniyede 5000 işlem (TPS)  ve verilerin Filecoin, Siacoin ve Storj gibi projelerin maliyetinden daha azına depolanma imkânı.

Blockweave, şu anda public olan merkeziyetsiz blockchain’lerin yaşadığı iki temel sorunu çözmektedir:

  • On-chain (zincir üzeri) depolama kısıtlamaları
  • Sürdürülemez uzlaşma mekanizmaları

Bu problemli yapılarda depolama ücretleri çok pahalı olduğundan mevcut altyapının üzerine yeni protokoller oluşturulması gerekiyor. Tıpkı yaranın iyileşmesine izin vermek yerine bir bandajı tekrar tekrar uygulamak gibi.

Bu, içeriğe her zaman erişmenin bir maliyeti olacağı ve içeriğin asla kalıcı olarak saklanmadığı ve asla olmayacağı anlamına gelir.

Veri depolama talebi katlanarak arttıkça bu verileri kalıcı olarak depolayan merkeziyetsiz düşük maliyetli veri depolama protokolüne duyulan ihtiyaç daha da gün yüzüne çıkmıştı.

Arweave, bu problemlerin üstesinden gelmek için tasarlanmış.

Partnerleri

Çok önemli oluşumlar var.

Proje hakkında daha fazla detay için şu yazıyı görmelisiniz.

Önemli Gelişme

Arweave; Andreessen Horowitz, USV ve Coinbase Ventures’tan fon aldı.

Arweave ekibi; Andreessen Horowitz, Union Square Ventures ve Coinbase Ventures’tan 8,3 milyon dolarlık fon aldı. Bu fonlar, Arweave topluluk ekosistem girişimlerini ilerletmek için kullanılacak.

Twitter’a giriş tarihleri Ağustos 2017. Takipçi sayıları 4736.

Arweave Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda AR kısaltmasıyla işlem gören Arweave’e, Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitfinex, “Akredite” Yatırımcılar İçin İlk Kez Kripto Hedge Fonunu Listeledi

Sonraki Haber

Binance ve WazirX’ten Hindistan Adımı

İlgili Haberler