Artık Herkes Bitcoin’in Başarılı Olmasını İstiyor!

İlayda Peker

Özellikle 2020 yılı hem sosyal hem politik hem de ekonomik açıdan çok zor geçiyor. Öncelikle yılın başında Amerika-Çin ticaret savaşı gündeme damga vurdu ve Çin bu durumla mücadele etmek için kendi merkez bankası destekli dijital para birimini geliştirmeye karar verdiğini açıkladı. Ardından FED’in ekonomiyi yoluna sokmak için verdiği çabalara her geçen gün yenisini eklediğini, faizleri her hafta daha da aşağılara çektiğini ve sürekli para basma kararı aldığını gördük.

Son olarak da tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ekonominin belki de bugüne kadar gördüğü en zor durumlardan biriyle başa çıkmaya çalışıyoruz.

Güncel Olaylar ve Bitcoin

Koronavirüs salgını tüm dünya ekonomisini adeta alt üst etti ve hükümetler hem vatandaşlarının mağdur olmaması hem de ülke ekonomisinin tamamen çökmemesi için çeşitli tedbirler aldıklarını açıkladı. Ancak bu tedbirlerin çoğunun günü kurtarırken gelecekte büyük problemlere yol açacağı ifade ediliyor.

Hatta Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamalarda koronavirüsün geleneksel finansal sistemin güçsüzlüğünü ortaya çıkardığını dile getirdi. Hal böyle olunca günümüzde yaşanan finansal krizin kripto paraların önünü açacağı ve artık onların çağının başlayacağı ifade ediliyor.

Çok satanlarda yer alan “Automic Habit” adlı kitabın yazarı James Clear da Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in gerçekten başarılı olmasını istediğini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Tüm bu durumda gerçekten Bitcoin’in başarılı olmasını istiyorum.

2008 Finansal Krizi

Bilindiği gibi Bitcoin tam olarak 2008 mali krizinin ardından piyasaya sürüldü ve amacı bu krizde ortaya çıkan aksaklıkları ortadan kaldırmaktı. Bitcoin’i bilen ve bu konuda uzmanlaşmış kişiler her zaman Bitcoin’in 2008 mali krizine bir başkaldırı olarak ortaya çıktığını ve bir sonraki finansal krizle de kripto paraların zamanının başlayacağını ifade ediyordu.

Son olaylarda her ne kadar Bitcoin geleneksel piyasalarla beraber hareket ettiği ve bu yüzden başarısız olacağı ifade edilse de aslında kripto paraların ve faydalarının daha çok anlaşıldığı bir döneme girmişiz gibi görünüyoruz. Nihayetinde tam anlamıyla bir kripto para olmasa da Amerika’nın dahi dijital dolar üzerinde çalışmaya başladığı haberleri bunun en güzel kanıtı olabilir…

Dolayısıyla gerçekten son 11 yılda Bitcoin ve kripto paralar bebeklik dönemlerini geride bırakmış ve son finansal kriz ile kendilerini kanıtlayacakları döneme girmiş olabilirler…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

Ethereum Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi

Sonraki Haber

Singapur Kısa Süreliğine Bazı Kripto Şirketlerine Muafiyet Verdi

İlgili Haberler