Arjantin’in Kripto Dostu Yeni Başkanı Javier Milei

Bitcoin Haber

Rishi Sunak’ın Birleşik Krallık’ta iktidara gelmesiyle kripto yatırımcıları arasında bir heyecan yaratılmıştı. Ancak, Birleşik Krallık’ta HSBC gibi bankalar kripto platformları için sorunlar yaratmaya devam ediyor. Rishi Sunak’ın ılımlı yaklaşımına rağmen, tek başına yapabilecekleri sınırlı kaldı.

Arjantin’de durum farklı olabilir. Birleşik Krallık’ta devlet politikalarına bağlılık ve kurumların bağımsızlığı önemliyken, Arjantin daha esnek. Eğer Javier Milei, kripto üzerine odaklanan ılımlı bir strateji benimseyecekse, bunu ülkesinde uygulama gücüne sahip.

Javier Milei, 1970 doğumlu yeni başkan, ekonomi eğitimi almış ve profesör unvanıyla makroekonomi, ekonomik büyüme, mikroekonomi ve ekonomistler için matematik dersleri vermiş. 2021’de politikaya atılan Milei, kitaplar yazmış ve çocukluğunda yaşadığı hiperenflasyon nedeniyle ekonomiye yönelmiş.

Milei, Sergio Massa’ya karşı yarışmış ve %56 oy alarak seçimleri kazanmıştır. Enflasyonla mücadele eden yerel para birimi, yeni başkanın en önemli sorunu olarak öne çıkıyor ve Milei bu sorunu çözmek için merkez bankasını ortadan kaldırmayı planlıyor. Hedefi, ülkeyi 2025’e kadar ABD dolarına geçirmek.

Milei, Bitcoin’i savunuyor ve onu “paranın restorasyonu” olarak tanımlıyor. Merkez bankasına karşı çıkarken, Arjantin merkez bankasını “ülkemizin tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri” olarak nitelendiriyor ve “enflasyon vergisi” aracılığıyla insanları aldattığını iddia ediyor. Bitcoin’i, merkez bankası dolandırıcılarına karşı “doğal bir tepki” olarak gördüğünü belirtiyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OKB Coin: OKEx Borsasının Kripto Para Birimi

Sonraki Haber

Kripto Para Sektöründe İflas ve Yeniden Doğuş Planları

İlgili Haberler