Arjantin’de Milei’nin Yükselişi ve Bitcoin’in Geleceği

Bitcoin Haber

Ekonomik krizle mücadele eden Arjantin’de, radikal sağcı Javier Milei’nin seçilmesi ile Bitcoin’e olan destek arttı. Milei’nin başkanlığa seçilmesi Bitcoin fiyatını bir kez daha 37,000 doların üzerine taşıdı. Bitcoin’deki bu artış, birçok altcoinin çift haneli kazançlar elde etmesini tetikledi.

Arjantin’deki devam eden enflasyon krizi, son 12 ayda %140’ı aşan enflasyon oranı ile Güney Amerika ülkesinin en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Birçok kripto para savunucusu, Michael Saylor gibi isimler, Arjantin’in enflasyondan korunmak için Bitcoin’i benimsemesi gerektiğini savunuyor.

Javier Milei, başkan seçilmeden önce ülkenin merkez bankasını halkı aldatmakla ve siyasetçileri enflasyon yoluyla halkı aldatmakla suçlamıştı. Milei, Bitcoin’in merkez bankası dolandırıcılarına karşı doğal bir tepki olduğunu ve paranın özeline geri döndüğünü ifade etti.

Milei, Bitcoin’in ülkede yasal bir para birimi olarak tanınması gerekip gerekmediği konusunda herhangi bir yorumda bulunmadı. Eğer bu yönde bir adım atarsa, Arjantin, Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak tanıyan ikinci Latin Amerika ülkesi olacak. İlginç bir şekilde, Bitcoin maksimalisti Max Keiser, 2024’ün başlarına kadar üç Latin Amerika ülkesinin Bitcoin’i yasal ihale olarak tanıyacağını beklediğini söyledi.

Peronist ittifakının başkan adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa, parasal sistem, bankacılık ve kripto para sektörü konusunda Milei’den çok farklı bir yaklaşıma sahip. Ekim ayında yaptığı bir konuşmada, seçilirse Arjantin’in devam eden enflasyon sorunlarını ele almak için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tanıtacağına söz verdi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Balinasının 6 Milyon Dolarlık Zararla Satışı

Sonraki Haber

SocialFi Platformunda Artan Hacim ile Ortaya Çıkan Tartışmalar

İlgili Haberler