Araştırmalar Ne Aşamada: Dijital Dolar Sonunda Geliyor Mu?

Araştırmalar Ne Aşamada: Dijital Dolar Sonunda Geliyor Mu?

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su, Fed’in potansiyel bir dijital dolar konusunda devam eden araştırmasının ayrıntılarını açıkladı.

Dijital Dolar

23 Eylül’de bir açılış konuşmasında sözlerini dile getiren Loretta Mester, Federal Rezerv’in salgın öncesinden beri merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını vurgulayarak, Yönetim Kurulu’nun potansiyel faydaları ve verilmesi gereken ödünleri anlamak için çeşitli dağıtık defter platformları oluşturup testler yaptığını belirtti.

Ayrıca Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Boston Fed arasında çok uzun yıllar süren bir ortaklığın yanı sıra Fed’in New York Şubesi ve Bank for International Settlements arasındaki işbirliğinin de dahil olduğu, bölgesel Federal Rezerv şubelerinin girişimlerine dikkat çekti.

Öte yandan devam eden araştırmaya rağmen Mester, girişimlerin “Federal Rezerv’in böyle bir para birimini benimseme kararına işaret etmediğini” iddia etti. Mester açıklamalarına, “finansal istikrar, piyasa yapısı, güvenlik, gizlilik ve para politikası ile ilgili konuların hepsinin daha iyi anlaşılması gerektiğini” ekliyor.

Bunların yanında Mester, Covid salgınının ABD’nin ödemeler sektörü gibi önemli altyapısında gözle görülür aksamalara yol açtığını ve yurtiçi transferlerin modellerinde ve hacminde büyük değişikliklere sebep olduğunu şu sözlerle belirtti:

COVID-19’un yayılmasıyla birçok çalışan evden çalışmaya ve tüketiciler online alışverişe yöneldikçe işletmelerin ve bireylerin dijital hizmetlere ve daha hızlı bağlantıya olan ihtiyacı arttı.

İleriye Dönük

Mester ileriye dönük olarak, “ABD ödeme sisteminin aşırı stres olayları karşısında dirençli kalmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapmanın bir öncelik olarak kalması gerekeceğini” vurguladı.

Pek çok analist, CBDC girişimlerinin başarı beklentilerini eleştiriyor. Ancak ekonomist John Vas, devlet destekli dijital para birimlerini, merkezi olmayan kripto varlıklarının hükümetlerin para politikası üzerindeki uzun süredir devam eden hegemonyasına getirdiği tehditlere karşı “savunmacı bir duruş” olarak tanımlıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.