ANT Coin Nedir?

Aragon Projesi Nedir?

Merhaba sevgili okurlar. Aragon projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Aragon Coin Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Aragon Coin Nedir?

Aragon, Ethereum blockchain’i üzerinde, merkeziyetsiz organizasyonlar oluşturulmasına ve yönetilmesine izin veren bir DApp’tir.* (İşletim sistemi olarak da nitelendirebiliriz).

Aragon Windows, Linux ve MacOS gibi tüm büyük işletim sistemleriyle çalışacak şekilde uyarlanmış. Proje açık kaynaklı ve Aragon Vakfı tarafından yönetiliyor.

Amaç

Organizasyonların oluşturulması ve sürdürülmesi konusunda arabuluculuk yapmak amacıyla Aragon projesi kurulmuş. Ekip; yaşları, cinsiyetleri veya ırkları ne olursa olsun herkesin yönetişim ve iş birliğine eşit erişime sahip olması gerektiğine inanıyor.

Aragon, sınırlar veya aracılar olmadan özgürce organize olmanıza ve iş birliği yapmanıza olanak tanıyor. Küresel, bürokrasinin olmadığı  organizasyonlar, şirketler ve topluluklar oluşturabileceksiniz.

Ekip, projenin tamamen merkeziyetsiz, otonom bir organizasyon olmasını ve herkesin blockchain’de bir organizasyon oluşturabilmesi için tarafsız bir yargı alanı oluşturmayı da hedefliyor.

Özellikleri

Aragon kuruluşları dijital birimlerdir. Teşvikler ve kriptografi ile korunan bir defter olan Ethereum’da yaşarlar. İşlemler şeffaf ve değişmezdir.

Aragon, akıllı sözleşmelerden yararlanır. Geleneksel sözleşmeler gibidirler, ancak bilgisayar koduyla yazılır ve blockchain tarafından uygulanırlar. Olabildiğince verimli ve otomatik bir sistemdir.

Aragon, insanların iş birliği yapabilmeleri için yeni araçlar sunuyor. Aragon organizasyonlarının kapatılması zordur, çünkü yapısı itibarıyla baskı ve sansürün sınırlarının dışında kalabiliyor.

Aragon organizasyonları tamamen modülerdir. “Farklı bir oylama işlemi” veya “fonları yönetmenin daha iyi bir yolu” gibi kuruluşunuzu geliştiren uygulamalar yükleyebilirsiniz.

Projenin ayrıntılı Roadmap’ini şurada görebilirsiniz.

Aragon Geliştirici Portalı

Aragon ile inşa etmeye başlamak için gerekenler, “Developers” başlığında verilmiş. Burada projenin kullanıcılara sunduğu altı adet uygulama mevcut.

Bunlar: aragonPM, aragonOS, aragonAPI, aragonUI, aragonCLI, aragonDS.

Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Proje Whitepaper‘ını GitHub üzerinden yayınlamış.

Aragon Mahkemesi

Projenin ilginç özelliklerinden biri de “mahkeme” platformunun olması. Bu dijital ortamda jüri üyeleri insanlar arasındaki çeşitli anlaşmazlıkları çözüp karşılığında ANJ token’ları kazanıyorlar.

Ayrıntı için tıklayınız.

Kurucular

Aragon projesi Kasım 2016’da Luis Cuende ve Jorge Izquierdo tarafından kuruldu.

Aragon şimdi topluluk tarafından yönetilmekte ve proje kontrolü merkezden uzaklaştırmaya kendini adamış. Ancak, projenin ilk günlerinde Aragon  Luis Cuende liderliğindeydi.

Aragon’u yaratmadan ve yönetmeden önce Luis, teknolojik alanda kendisini ispatlamış. 2011 yılında “En İyi Reşit Olmamış Avrupa Programcısı” ödülü aldı. Bunun dışında 35 Yaş Altı MIT Yenilikçileri Ödülü aldı. Luis ayrıca “Forbes’ 30 under 30″a da seçildi.

Bu başarılardan önce Luis, HackFwd tarafından 18 yaşın altında Avrupa’nın en iyi programcısı seçildi ve 18 yaşında ilk kitabını yayınladı.

Bu ödüller ve başarıların yanı sıra, Luis birkaç startup kurdu. Linux için ilk kez yüz ile oturum açma uygulaması geliştirdi. Ve yine çok önemli diğer gelişme; Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı’na danışmanlık yaptı.

Bunlar Luis’in harika bir kariyere sahip olduğunun göstergeleri. Oldukça başarılı bir isim…

*DApp: Decentralized App

***

Twitter’a giriş tarihleri Şubat 2017. Takipçi sayıları 73.300. Harika.

ANT Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda ANT kısaltmasıyla işlem gören Aragon’a, Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu 3 Temel Gösterge Gerçekleşirse BTC 4.800 Dolara Düşebilir

Sonraki Haber

Rusya’da Yasadışı Madencilik Yapan Organizasyon Çökertildi

İlgili Haberler