Andreas Antonopoulos Chainalysis’i Topa Tuttu

İlayda Peker

25 Nisan’daki bir röportajda Andreas Antonopoulos, Chainalysis’de çalışmayı bir silah üreticisi veya toplama kampları için kafesler inşa eden bir şirkette çalışmakla karşılaştırdı. Belki de en iyi bilinen Bitcoin (BTC) eğitimcilerinden olan Andreas Antonopoulos, Chainalysis gibi şirketleri, Bitcoin işlemlerinin anonimliğine zarar vermekle suçladı ve çok ağır eleştirilerde bulundu. Ünlü isim konuyla ilgili açıklamalarında, “Chainalysis gibi şirketler temel olarak mahremiyete karşı bir silahlanma yarışındalar. Yaptıkları şey ise dünyanın en kötü diktatörlerine ve rejimlerine doğrudan veya dolaylı olarak milyonlarca insanın medeni haklarını ihlal eden bilgiler sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Chainalysis’i Acımasızca Eleştirdi

Antonopoulos böyle bir şirket için çalışmanın da “ahlaksız bir durum” olduğunu da sözlerine ekledi ve “Tıpkı bir silah üreticisi veya mülteci toplama kampları için kafesler inşa eden bir şirkette çalışmanın ahlaksız olduğunu düşündüğüm gibi bunun da ahlaksızca olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Cointelegraph’a yaptığı açıklamada Chainalysis’in kurucu ortağı ve baş strateji sorumlusu Jonathan Levin, daha önce görülen bir davaya atıfta bulunarak eleştirilere cevap verdi:

ABD ajansları devlet müşterilerimizin çoğunu temsil ederken, dünyadaki diğer devlet kurumlarıyla da çalışıyoruz. Bu, özellikle  Welcome to Video davasında olduğu gibi, birden fazla ülkeden kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışıldığında faydalıdır. Hangi hükümetlerle çalıştığımızı belirlememize yardımcı olan politikalarımız ve prosedürlerimiz var ve genel bir kural olarak Chainalysis diktatörlük hükümetleriyle çalışmaz.

Düzeltme Geliyor

Aynı röportajda Antonopoulos, Bitcoin’in orijinal tasarımının gizlilik koruması açısından kusurlu olduğunu ve doğasında bulunan tutuculuğu nedeniyle cevap vermenin yavaş olduğunu itiraf etti ve “Bitcoin temelde en tutuc sistemdir, çünkü son derece sağlam ve güvenli olması ve ulus-devlet düzeyindeki aktörler arasındaki gizli anlaşma veya işbirliğiyle saldırılara direnebilmesi amaçlanmıştır.” açıklamasını yaptı.

Ayrıca ünlü isim Bitcoin protokolüne yeni gizlilik koruma geliştirmeleri geldikçe bu sorunun yakında çözüleceğini belirtti. Öte yandan Levin de Chainalysis’in bu gelişmeleri izlemekte ve beklemekte olduğunu, “Schnorr imzaları, taktikler ve bantlar gibi teknolojilere aynı şekilde bakıyor ve bunların benimsenmesini ve kullanımını izliyoruz. Bunlar uzun teslim sürelerine sahiptir ve müşteriler bunları gerçekten özellik olarak talep ederse işletmeler tarafından değerlendirilecektir.” ifadeleriyle açıklıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Volatilitesi Altcoin’lerin Sonu Olabilir Mi?

Sonraki Haber

Dünya Ekonomik Forumu’ndan Gelecek Odaklı Blockchain Hamlesi

İlgili Haberler