Analist: BTC Çok Önemli Bir Teknik Başarı Elde Etti

İlayda Peker

Bitcoin son birkaç hafta içinde oldukça güzel performans sergiledi. 12 Mart’ta yaşanan düşüşlerin ardından önemli direnç seviyelerini bir bir geride bırakan Bitcoin’in fiyatı 7.800 dolar seviyesine kadar ulaştı. Bu hamle aslında daha da düşük seviyelerin görüleceğini iddia eden analistleri haksız çıkarmış oldu. Bazı isimlerin 3.000 dolarlık alana inan Bitcoin’in 1.000 dolara kadar gerileme ihtimali olduğunu ifade etmişti ve bu isimlerden biri de Peter Brandt’tı.

Ancak hala bazı isimler bunun yalnızca FOMO sayesinde olduğunu ve spekülatörler sayesinde fiyatın yükseldiğini ifade ediyor. Buna rağmen bazı teknik göstergeler ciddi bir boğa koşusunun yaklaştığını gösteriyor olabilir.

Teknik Göstergeler

Ünlü bir kripto grafik uzmanı olan “Inmortal Technique’e” göre, Bitcoin son zamanlarda çok olumlu bir teknik başarı elde etti: 6.400 dolarlık direnç seviyesini zorlanmadan geride bıraktı  ve bu seviyeyi bir destek haline getirmeyi başardı.

Bu durum kulağa ne kadar sıradan gelse de aslında oldukça önemli. Çünkü analistin grafiğinin gösterdiği gibi, son 18 ay boyunca 6.400 dolar BTC için kilit rol oynadı ve birçok kez bu nokta piyasa için bir dönüm noktası oldu. Bunların yanında analistlere göre 6.400 dolar seviyesi aynı zamanda bir “kontrol noktası” olarak da karşımıza çıkıyor.

Diğer Etkenler

Analistlere göre Bitcoin’in artışa geçeceğini gösteren tek faktör yukarıda bahsedilen faktör değil. Örneğin, Glasscode’a göre Bitcoin’in hashrate’i Mart ayında yaşanan düşük seviyelerinden sonra %64 artış sergiledi. Ayrıca saniyedeki hashrate sürelerinde de artışlar görüldü.

Yarılanma yaklaşırken tüm bu faktörlerin bir araya gelmesi analistler ve yatırımcılar için boğa piyasasının başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitfinex’in Yeni Sosyal Ağının Avantajları

Sonraki Haber

Binance CEO’su Kendini Karalamak İsteyenlerle Dalga Geçti

İlgili Haberler