Amerika’dan Yeni Kripto Para Açıklaması!

Fatih Uçar

Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün 17:30 itibariyle kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen perşembe günü dijital varlıklarla ilgili ilk konuşmasında, dijital doların “fiziksel nakitle karşılaştırılabilir güvenilir bir para” haline gelebileceğini söyledi. Regülasyonlara ve kripto paraların geleceğine değinen Yellen ilk defa bu kadar net açıklamalar yaptı.

Kripto Para Açıklaması

Bir Amerikan Üniversitesi etkinliğinde katılımcılara konuşan Yellen, kriptoyla ilgili algıların aşırı farklı olduğunu vurguladı ve bunun genellikle “dönüştürücü” teknolojide böyle olduğunu söyledi.

“Bazı savunucular, sanki teknoloji o kadar radikal ve faydalı bir şekilde dönüştürücüymüş ki, hükümetin tamamen geri adım atması ve yeniliğin yoluna girmesine izin vermesi gerektiğini söylüyor. Öte yandan, şüpheciler bu teknolojide ve ilgili ürünlerde varsa, sınırlı bir değer görüyor ve hükümetin çok daha kısıtlayıcı bir yaklaşım benimsemesini savunuyorlar”.

Konuşmasının bir kısmını, son birkaç yıldır ABD’li politika yapıcıların ilgi alanına giren merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC‘ler) odakladı.

Dijital Dolar

Başkanlık emrinde Biden, merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital doların araştırılmasını istemişti. Fayda ve zararlarının ele alınması için 6 aylık bir süre tanındı ve ABD kurumları konuya resmen eğildi.

Yellen şunları söyledi;

“Para birimimizin mevcut haline gelişimi, yüzyıllar boyunca gerçekleşen dinamik bir süreç oldu. Bugün, parasal egemenlik ve tek tip para birimi, ekonomik büyüme ve istikrar için açık faydalar getirdi. Dijital varlıklara yaklaşımımız, paranın değer kazanmasıyla yönlendirilmelidir. Bazıları, bir CBDC’nin para birimimizde bir sonraki evrim olabileceğini öne sürdü. Federal Rezerv tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, CBDC’ler ve ABD’de bir CBDC ihraç etmenin olası faydaları ve riskleri hakkında bir kamuoyu diyaloğu başlattı”.

Yellen, herhangi bir potansiyel CBDC tasarımının finansal sistem üzerindeki etkisini, finansal suçları ve ulusal güvenlik sorularını ele alma becerisini, mahremiyet etkilerini, makro politikayı ele alma becerisini ve mevcut fiat para birimleri, stablecoinler veya diğer CBDC’ler ile nasıl etkileşime girebileceğini ele almak zorunda kalacağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’in dijital varlıklarla ilgili yürütme emrine işaret eden Yellen, herhangi bir potansiyel CBDC’nin doların uluslararası piyasalardaki rolünü desteklemesi gerektiğini söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balina Harekete Geçti: Ne Kadar Bitcoin Aldı?

Sonraki Haber

Teknik Göstergeler Karıştı: Bitcoin’de Günlük ve Haftalık Grafikler!

İlgili Haberler