Amerika’dan 1,7 Milyar Dolarlık Kripto Para Davası!

Fatih Uçar

Dolandırıcılar her sektörde ve dünyanın her yerinde avlarını arıyor. ABD ise artık kripto dolandırıcılarının peşine düştü. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) son yaptığı duyuruda 1,7 milyar dolarlık dolandırıcılık vakasına değindi. Peki suçlu kim, yakalandı mı? İşte detaylar.

Kripto Para Davası

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), bir Güney Afrikalı ve şirketini bazı düzenlemeleri ihlal ettiği için mahkemeye verdi. Dosyalanan suçlamalara göre CFTC, şirketin CEO’sunun en büyük kripto para birimi Bitcoin ile yaklaşık 1,7 milyar dolar olduğundan şüphelenilen büyük bir yatırımcı havuzu oluşturduğunu ve bu insanları dolandırdığını iddia ediyor. Bunun yanı sıra düzenleyici, şirketin birkaç doğrulama kontrolünden geçemediğini, yani bu konuda yasayı ihlal ettiğini söylüyor. Yaklaşık 23.000 Amerikalı bu süreçte zarar gördü.

CFTC tarafından yapılan açıklamaya göre, CEO Cornelius Steynberg yatırımcıları 2018 ve 2021 yılları arasında üç yıl boyunca havuza dahil etti. Açıklamada, Steynberg’in çalışma tarzının, şirketi Mirror Trading International aracılığıyla yüksek kazanç vaat ederek sisteme çektiğinden bahsediliyor.

Milyar Dolarlık Dolandırıcılık

Platformun dolandırdığı binlerce kişinin dışında CFTC, platformun Amerika Birleşik Devletleri’nin 23.000’den fazla vatandaşından Bitcoin olarak para topladığını söylüyor. Açıklamada ayrıca şirketin, kullanıcılardan bu fonları, forex gibi iş ve diğer etkinliklerde ödül havuzunda kullanmak için talep ettiği bildirildi.

CFTC tarafından yapılan açıklamada, platform, kullanıcılara tam olarak bahsettiği faaliyetler için havuzda toplanan fonları kullanamadı. Bunun yerine şirket, söz konusu tüm fonları zimmetine geçirirken kullanıcıları fonlarının güvenli ellerde olduğuna ikna etmek için çeşitli hikayeler uydurdu. Şirket ayrıca, kullanıcılarına kâr garanti eden trade botları kullanma konusunda yalan söyledi. Açıklamada ayrıca, bunun CFTC’nin üzerinde çalıştığı dijital varlıkları içeren en büyük vaka olduğu belirtildi.

Firmanın suçlu bulunursa karşılaşacağı cezanın yanı sıra, CFTC faaliyetlerine el konulmasını ve fonların kullanıcılara iade edilmesini istiyor. Steynberg, tutuklandığı Brezilya’da son birkaç yıldır saklanıyordu. Yatırımcıların kendilerine yüksek ve düzenli kazanç vaat eden sistemlerden uzak durarak benzer mağduriyetlerden korunması gerekiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano (ADA) Yorumları! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Sonraki Haber

Singapur Kripto Paralarla İlgili Harekete Geçecek!

İlgili Haberler