Amerika ve Çin Geriliminin Bitcoin’e Etkisi Ne Olur?

İlayda Peker

Amerika ve Çin arasında uzun zamandır devam eden ve günden güne şiddetlenen ticaret savaşları yaşanıyor. Ekonomist Ray Dalio, bu durumun dolar üzerinde yıkıcı etkisi olacağını ve bundan Bitcoin’in de etkilenebileceğini ifade ediyor. Ancak ekonomiste göre Bitcoin bu durumdan karlı çıkacak.

Amerika, Çin, Dolar ve Bitcoin

Ülkeler sadece askeri güç kullanarak savaşa girmiyor. Özellikle günümüzde ticaret savaşları ve laf dalaşları ile gerilim birden tırmanıyor. Ancak Dalio, iki ülkenin birbirine yıkıcı finansal darbeler vurabileceği çok açık bir yol olmadığını ifade ediyor. Bu da ekonomiste göre, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının yakın zamanda bir “sermaye savaşı”na dönüşebileceği anlamına geliyor.

Dalio konuyla ilgili Fox’a yaptığı açıklamalarda, “Ticaret savaşı var, teknoloji savaşı var, jeopolitik savaş var ve sermaye savaşı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 2019’un başından bu yana Amerika ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları sebebiyle yatırımcılar varlıklarını güvenli liman olarak nitelendirilen altın ve Bitcoin gibi araçlara taşımaya başladı. Zaten o dönemde ticaret savaşlarının etkisiyle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 14.000 dolara kadar yükseldi.

Bunların yanında son zamanlarda Amerika-Çin arasında gerilimin yeniden tırmanması ve elçilik kapatmaya kadar gitmesi altının yükselişe geçmesini sağladı. Ayrıca Bitcoin’in de artışa geçmiş olması gerilimin bir etkisi olarak nitelendirilebilir.

Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Dalio ABD ve Çin, birinin diğer bölgedeki yatırımları yasakladığı bir sermaye savaşına girerse bunun dolar için “büyük etkileri” olabileceğine inanıyor. Dalio ayrıca şu anda paranın “sağlamlığı” konusunda da büyük endişeleri olduğunu ifade ediyor. Dolar artık sağlam bir para değil ve Fed son teşvik paketinin bir parçası olarak bir trilyon daha basmaya söz verdi. Bu da doları daha da kötü bir hale getirecek.

Sürekli ve kontrolsüzce para basıldığı bir dönemde Bitcoin ise 21 milyon arz sınırı ile bir adım öne çıkıyor. Dolayısıyla Dalio’ya göre Bitcoin bir sermaye savaşından oldukça karlı çıkabilir.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin 2020 Rekorunu Kırdı: 14.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

Sonraki Haber

Yatırımcılar BTC’nin Daha da Artmasını Bekliyor

İlgili Haberler