Amerika, Stablecoin’lere Karşı Uyardı

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen üst düzey mali düzenleyicilerin katıldığı bir açık oturum sırasında halk stablecoin’lere karşı uyarıldı. 4 Aralık’ta Finansal İstikrar Denetleme Kurulu (FSOC) tarafından yayınlanan bir raporda stablecoin’lerden kaynaklanan potansiyel sorunlar vurgulandı.

FSOC, 2008 yılındaki finansal krizden sonra mali sektöre yönelik risklerle mücadele etmek üzere kurulan bir kurumun düzenlediği açık oturumu Hazine Sekreteri Steven Mnuchin yönetti. Ayrıca oturumda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton ve yakın zamanda Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı olarak görev yapan Heath Tarbert da yer aldı.

“Stablecoin’ler Ekonomiyi Etkileyebilir”

Düzenleyiciler 2019 tarihli yıllık raporda, “Bir stablecoin, bir ödeme veya değer deposu olarak yaygın şekilde kabul edilirse, stablecoin sistemindeki aksaklıklar daha geniş anlamda ekonomiyi etkileyebilir. Finansal düzenleyiciler mevcutta piyasada olan ve piyasaya sürülmesi planlanan dijital varlık düzenlemelerini ve risklerini uygun şekilde gözden geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca FSOC, kripto ekonomisinin bir parçası olarak Bitcoin‘den (BTC) ve diğer kripto para risklerinden de bahsetti.Oturumda aynı zamanda Blockchain ile ilgili olmayan dijital para birimlerinden olan sözde dağıtık muhasebe teknolojisi (DLT) ile ilgili şüphelerini de dile getirdi.

Raporda FSOCi “Finansal sektördeki uygulamalar da dahil olmak üzere teknolojinin nihai başarısı henüz kesin değil” ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

İlk başlarda gösterilen çabalar, beklenen verimlilik kazanımları ve vaat edilen diğer faydalar istenilen sonucu karşılamadı ve bunun sonucunda geri ölçekleme yaşandı, yeniden odaklanıldı veya terk edildi.

Kripto Para Şüpheleri

Bilindiği gibi Mnuchin kripto paralarla ilgili yaptığı olumsuz eleştirilerle tanınıyor. Hazine Bakanı daha önce yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in geçici bir sorun olduğunu ifade etmişti. Temmuz ayında verdiği bir röportajda Mnuchin, “10 yıl sonra kripto para birimleri hakkında konuşmuyor olacağız. Hatta 5 ya da 6 yıl içinde bile Hazine Sekreteri olarak kripto paralar hakkında konuşmuyor olacağım.” ifadelerini kullanmıştı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Pump ve Dump Mı Uygulandı?

Sonraki Haber

Bitcoin Halving Ne Demek?

İlgili Haberler