Amerika Senatosu 2020 Yılında Kriptolarla İlgili Adımlar Atacak

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberler göre Amerika Senatosu 2020 yılında kripto para birimleriyle net adımlar atacak.

Kesin Kripto Düzenlemeleri

Forbes’un yayınladığı habere göre,  “2020 Kripto Para Birimi Yasası” başlıklı yasa tasarısı dijital varlıkları tanımlamak için protokoller oluşturmaya başlayarak ABD’deki kripto düzenlemeleri için net bir çerçeve sağlamayı hedefliyor.

Tasarıda üç farklı dijital token türü tanımlanıyor: Kripto ürünleri, kripto menkul kıymetleri ve kripto para birimleri. Tasarıya göre, kripto menkul kıymetler tüm Blockchain bazlı türevleri, hisse senetlerini ve borçlanma araçlarını kapsıyor.

Bunun yanında tasarı, federal düzenleyicilerin kripto para birimlerine ilişkin görev ve sorumluluklarını tanımlıyor. Önerilen yasanın bir parçası olarak üç ABD düzenleyici kuruluşu ülkedeki kripto düzenlemelerini denetleyecek. Bu kuruluşların ise  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) olduğu belirtiliyor.

Önerilen tasarıdaki detaylara göre SEC, kripto menkul kıymetler gözetimi ile görevlendiriliyor. Bunun yanında CFTC kripto ürünlerine nezaret edecek, FinCEN ise kripto para birimi işlemlerini izlemek için bir çerçeve oluşturacak.

Bu Düzenlemelerin Etkisi

ABD’deki kripto para meraklıları, önerilen tasarının ülkedeki kripto düzenlemelerinin durumuna bir miktar netlik getireceğini umuyor. Bilindiği gibi daha önce de atılan bazı adımlarla kesin düzenlemelerin bir nevi önü açılmıştı. Bunun yanında yasa tasarısının dijital token’lar için de bir netlik getirmesi bekleniyor.

2019 yılında kripto para ile ilgili meselelerin ABD’deki yasama faaliyetlerinde bir fikstür haline geldiği görüldü. 2020’de ise birçok hükümetin kripto para birimleriyle ilgili adımlar atmaya hazırlandığı görülüyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Japon Finans Devi Ve Almanya’nın En Büyük İkinci Borsası Ortaklığa Vardı

Sonraki Haber

Satoshi Nakamoto Adının Ardında Kim Var? Neden Saklanıyor?

İlgili Haberler