Amerika Savaşıyor, Kripto Paralar Kazanıyor!

İlayda Peker

Washington ve Tahran arasındaki gerginlikler en üst seviyede ilerlerken, LocalBitcoins verilerine göre lider kripto para birimi Bitcoin İran’da 1 milyar İran riyali yani yaklaşık olarak 24.000 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu rakam Bitcoin tüm dünyada kırdığı rekor seviye olan 20.000 doların bile üstü…

Bitcoin’den Yeni Rekor

ABD, Tahran ile tırmanan gerilimin ardından 3 Ocak’ta İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü biriminin komutanı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta düzenlediği İHA saldırısıyla öldürdü. Bunun üzerine petrol fiyatları bir anda fırladı. Ayrıca daha önce farklı örneklerine de şahit olduğumuz gibi Bitcoin de bu olaylardan nasibini aldı ve küresel olarak 7.300 dolar seviyesinden işlem gören BTC İran’da 24.000 dolara ulaştı.

Kripto analitik sitesi Messari’nin kurucusu Ryan Selkis bu durumun ABD ile savaş ihtimali karşısında İran’ın para biriminin değerinin giderek düşmesi sebebiyle riyal’den kaçmak isteyen vatandaşlar sebebiyle ortaya çıkmış olabileceğini öne sürüyor. Selkis’e göre masum ve umutsuz İranlılar yerel para biriminin değer kaybetmesinden en az şekilde zarar görmeye çalışıyor.

Tekrarlanan Senaryo

Son zamanlarda Amerika’nın hangi ülkeyle arası bozulsa o ülkede kripto para birimleriyle bir gelişme yaşanıyor. Örneğin Venezuela, Amerika’nın ekonomik yaptırımlarından kaçmak için kendi kripto para birimini piyasaya sürdü ve son haberlere göre petrol satışlarını Petro adını verdikleri dijital para birimi ile yapmaya başladı.

Venezuela’nın yanı sıra Çin de Amerika ile olan husumeti sebebiyle çareyi merkez bankası dijital para birimi çıkarmakta buldu. Çin’in bu adımı sayesinde dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimi kullanıcıyla buluşmuş olacak.

Ayrıca İran, Malezya ve Türkiye de yaptıkları son görüşmede ortak bir kripto para biriminin, Amerika’nın ekonomik yaptırımlarından kaçmak için iyi bir yol olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardı. Konuyla ilgili detayları ve naçizane yorumlarımı bu yazımda sizlerle paylaşmıştım.

Öte yandan Kuzey Kore de yaptığı son açıklamalarda, uluslararası yaptırımlardan kurtulmak ve Amerika’nın egemen olduğu küresel finans sistemini yok etmek için kendi kripto para birimi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bunların yanında Filistin de İsrail yaptırımlarından kaçış yolunu kripto paralarda aramaya başladı. Filistin otoritesi Temmuz ayında yaptığı açıklamalarda kendilerine özel bir kripto para birimi piyasaya sürmenin İsrail ekonomik baskısını önleyebileceğini ifade etmişti.

Amerika Kriptolara Yardım Ediyor

Aslına bakılırsa Amerika Bitcoin ve kripto para karşıtı açıklamaların yapıldığı ülkeler sıralamasında en üstlerde yer alıyor. Hatta Donald Trump, 11 Temmuz 2019 tarihinde resmi Twitter hesabı üzerinden Bitcoin karşıtı açıklamalar yapmış ve “Bir para birimi olmayan, yüksek volatiliteli ve aniden ortaya çıkan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hayranı değilim. Düzenlenmemiş Kripto Varlıkları, uyuşturucu ticareti ve farklı yasa dışı faaliyetler dahil olmak üzere yasadışı aktiviteleri kolaylaştırabilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak her ne kadar ABD kripto paralar konusunda olumsuz bir tavır takınsa da attığı her adımla kripto para birimlerine ve Bitcoin’e yardımcı oluyor. Amerika farklı ülkelere ekonomik ve siyasal yaptırımlar uyguladıkça o ülkeler kripto para birimlerine yöneliyor. Çünkü Amerika kripto paralara müdahale edemiyor. Doğal olarak bu da yaptırımlardan kaçmanın en uygun yolu olarak kullanılıyor.

Bunun yanında kripto para birimlerinin, Amerikan dolarının küresel egemenliğini tehdit edip etmeyeceği konusu özellikle bir dönem ciddi bir gündem oluşturmuştu. Son gelişmelere bakıldığında Bitcoin ve kripto paralar bu egemenliği sarsmaya başladı. Hükümetler, merkez bankaları, özel bankalar ve diğer finansal kuruluşlar yavaş yavaş dolarla gerçekleştirdikleri işlemleri kripto para birimleriyle gerçekleştirmeye başlıyor. Daha öncede defalarca dile getirdiğim gibi kripto para birimlerinin asıl değeri sağladıkları faydalardan kaynaklanıyor ve aslında parasal değerinin bu durumda bir önemi kalmıyor.

Uzun lafın kısası benim çıkarımlarıma göre, Amerika attığı her adımla kendi ulusal para birimi olan doların kuyusunu kazıyor…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Bankalar, Libra’ya Karşı Bir Ödeme Çözümü Bulmalı”

Sonraki Haber

Proof-Of-Keys 2020’de Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler