Amerika Kripto Paralar Konusunda Geç Mi Kaldı?

Amerika Kripto Paralar Konusunda Geç Mi Kaldı?

Wall Street Journal muhabiri Paul Vigna ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, Ripple’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen, ABD’nin Blockchain ve kripto para birimi endüstrisini denemek, uygulamak ve düzenlemek açısından yavaş kaldığını dile getirdi.

ABD Harekete Geçmeli

Larsen 2017 ve 2018 yılındaki heyecan bittiği için artık Amerika’nın bakış açısını Blockchain ve kripto para sektörüne yönlendirmesi gerektiğini dile getirdi. ICO dolandırıcılıklarına karşı savaşın kazanıldığını iafade eden Larsen, Amerika’nın Çin’deki Blockchain ve kripto para gelişmeleriyle rekabet edebilmesi için bir an önce harekete geçmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Ayrıca Larsen’e göre, ABD’li düzenleyiciler şimdiye kadar Çin’in “Çinli madenciler tarafından etkin bir şekilde kontrol edilen iki protokole resmen zafer kazandırarak Bitcoin ve Ethereum’a yardımcı oldular. Düzenleyicilerin Blockchain ve kripto para birimlerine daha fazla netlik sağlayamaması ve yeni nesil küresel finansal sistemi güçlendirecek teknolojileri desteklememesi halinde ABD potansiyel bir felaketle karşı karşıya kalabilir.

Teknoloji Soğuk Savaşı

Çin, Blockchain ve dijital para birimine yatırım yapma ve benimseme konusunda ABD’nin oldukça önünde ilerliyor. İki ülke bir teknoloji soğuk savaşına girerken, küresel finansal sistem üzerinde kontrol sahibi olan Çin, bugün ABD’nin sahip olduğu finansal güç konusunda yıkıcı etkiye sahip olabilir.

Ayrıca böyle bir durumda Çin, Amerika’nın müttefiklerine savunma ödemeleri yapma gücünü azaltabileceği veya Amerikan bankalarını ve “Çin sosyal kredi puanı” düşük olan şirketleri engelleyebileceği ve ödemeleri için ödeme süresini kontrol edebileceği konusunda uyardı.

Larsen’a göre, Çin’in bunu yapabilmesi için küçük bir şansı olsa bile ABD bunu kontrol etmeli ve ülkeye güçlü rekabet sağlamak için bu alanda yer aldıklarından emin olmalı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.