“Amerika Dijital Dolar Konusunda Elini Çabuk Tutmalı”

İlayda Peker

ABD Kongre üyesi Bill Foster ABD Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) para politikasının dün gerçekleştirdiği görüşmelerinde kaydedilen ilerlemeler hakkında Federal Rezerv Başkanı Jerome H. Powell’a çeşitli sorular sordu.

Foster Dijital Doları İstiyor

Foster ilk olarak Powell’a şu soruyu yöneltti:

Dijital doların piyasaya çıkmasının ABD dolarının, Amerika ve küresel finansal sistem için temel para birimi olmaya devam etmesine yardımcı olacağına inanıyor musunuz?

Öte yandan Powell, ABD’nin finansal sisteminde doların önemini kabul etti ve şu ifadeleri kullandı:

Bence finansal sistemin kalbinde tek bir hükümetin para biriminin olması, hizmet açısından iyi bir durum. Bu aslında yazılı bir kural olmasa da temel bir şeydir.

Bunun yanında özellikle bir CBDC’nin oynayacağı rol konusunda Powell ihtiyatlı davranıyor ve “Dijital bir para biriminin bizi bu yolda ilerletip ilerletemeyeceği açık bir sorudur. Her merkez bankası bunu derinlemesine inceliyor.” ifadelerini kullanıyor.

CBDC Konusunda Acele Edilmeli

Foster, mevcut bazı CBDC projeleriyle yaptığı karşılaştırmalar arasında Powell’ın Çin’in CBDC projesine karşı hazırladığı planlarla ilgili şu soruyu sordu:

Potansiyel olarak rekabetçi bu tehdide yanıt verme yeteneğimizi nasıl karakterize edersiniz?

Öte yandan Foster yaptığı açıklamalarda, Çin’in kendi yerel cep telefonu ödeme sistemini kullanarak dijital yuanı ölçeklendirme pozisyonunda olduğunu dile getirdi.

Foster’ın sorularına cevap veren Powell Çin ve Amerika’nın dijital para birimi konusunda birbirinden tamamen farklı olduklarını dile getirdi ve “Bunlar tamamen farklı kurumsal bağlamlar” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Foster, eğer ABD elini çabuk tutmazsa ve CBDC konusunda geride kalırsa Çin’in bu konudaki bir sonraki hamleyi kazanacağını ifade ediyor. Dolayısıyla birçok ismin belirttiği gibi Foster’a göre de  Amerika CBDC konusunda elini çabuk tutmalı.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
nOS Projesi Nedir?

NOS Coin Nedir?

Sonraki Haber

Kriptolarla Gerçekleşen Suç Faaliyetleri Tüm İşlemlerin %1’inin Altında

İlgili Haberler