Amazon Yeni İş İlanı Yayınladı! Kripto Odaklı Ürünler Mi Geliyor?

Fatih Uçar

Amazon Web Services (AWS), yakın tarihli bir iş ilanına göre bulutta dijital varlık sigortacılığı ve kripto para saklama alanında uzman birini arıyor. Sayısız sunucusu bulunan ve projelere, internet sitelerine hatta kurumsal şirketlere altyapı hizmeti sunan Amazon artık işini geleceğe göre şekillendirecek.

Amazon Kripto Yatırımı Yapmıyor

Bunu kripto para yatırımı yapacak ve bu yüzden bir uzman arıyor şeklinde yorumlamamak gerekiyor. Yayınlanan iş ilanı AWS aracılığıyla verilecek hizmetlerin kripto, blockchain odaklı genişletilmesini hedefliyor. Kurumlara hatta ileride CBDC çalışmalarında devletlere bile hizmet verebilecek güçte olan AWS blockchain kaslarını geliştirmek için daha fazla istihdam oluşturabilir.

Rakibi olan IBM bu konuda ciddi çalışmalar yaptı. AWS bu konuda geç kalmış değil ve kendi içinde bu alanda ne gibi çalışmalar yaptığı henüz net olarak bilinemiyor. Örneğin yakın tarihli başka bir iş ilanında alternatif ödeme yöntemlerinden bahsedilmişti. Bunu birçok analist şirket kendi kripto parasını çıkarabilir veya kripto paralarla ödeme kabul etmeye başlayabilir şeklinde yorumladı.

Net olarak bilinen iki şey var. Birincisi Amazon, AWS aracılığıyla sunduğu hizmetlerde daha güncel blockchain odaklı ürünler sunabilir. İkincisi ise Amerika kripto regülasyonlarını netleştirmeden Amazon gibi dünya devleri Bitcoin (BTC) ile ödeme kabulüne başlamayı arzulamayacak.

Amazon ve Blockchain

Şimdi biraz kripto paraların merkezi ve merkeziyetsiz mantığına inelim. Hali hazırda kullandığımız tüm internet siteleri merkezi bir yapıda çalışır. Örneğin Facebook kendi fiziksel sunucularına sahiptir ve bu süper bilgisayarlarda bizim bilgilerimizi saklayarak kullanıcılarının “çevrimiçi” olmasını sağlar. Eğer tüm sunucular yanarsa herkes mecburen offline olur.

Twitter, Instagram, Facebook hepsi bu şekilde çalışır. Birçok kripto para ise eğer kendi ağını kullanıyorsa yani ana ağ geçişi yapmışsa online olabilmek için dışarıya açık bir bilgisayara ihtiyaç duyar. Tokenlar bunun dışındadır, çünkü Ethereum (ETH) ağında basılan bir ERC20 token ilgili ağ üzerinde çalışır kendine ait bir sunucuya ihtiyaç duymaz. Tabii ki ekstra görev gören akıllı sözleşmeleri vs yoksa.

Şimdi kendi ağında çalışan tokenların bir sunucuda online kalması gerekir. Burada doğrulayıcı düğümler olabilir veya tek bir sunucu üzerinden tüm işlemlerin online yapılması sağlanabilir. Yani blockchain tabanlı bir proje de olsa AWS serverlarına (sunucularına) ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nasıl ki internet sitesi açarken hosting almanız gerekiyor (24 saat evde çalışacak bir bilgisayarınız yoksa) aynı şekilde devletler de CBDC projeleri için sunucular almak veya kiralamak zorundadır. Peki dünyanın en fazla sunucu kiralayan şirketlerinden biri hangisi? Elbette Amazon Web Service, yani şirketin blockchain odaklı projelere hizmet verecek yetkinliğe tam anlamıyla sahip olması gerekir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Mad Money Sunucusu, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Hakkında Yorumlarda Bulundu

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fikri Doğalı Tam 13 Yıl Oldu!

İlgili Haberler