Amazon, Yapay Zeka Şirketi Anthropic’e Milyarlarca Dolarlık Stratejik Yatırım Yapıyor

Bitcoin Haber

E-ticaret devi Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic’e stratejik bir yatırım yapma kararı aldı. Amazon, bu şirkete ilk etapta 1,25 milyar dolarlık yatırım yapacak ve bu yatırımı 4 milyar dolara kadar çıkarma imkanına sahip olacak. Anthropic, bu yatırımın yanı sıra Amazon Web Hizmetleri’ne de erişim sağlayacak ve firmanın çip teknolojilerinin geliştirilmesine katkıda bulunacak.

Bu gelişme, Open AI tarafından piyasaya sürülen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin kısa sürede büyük popülerlik kazanmasının ardından, yapay zeka teknolojilerine olan ilginin artmasına paralel olarak gerçekleşti. ChatGPT, piyasaya sürülmesiyle beraber milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Bu durum, Meta, Apple ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin yapay zeka çalışmalarına hız vermesine neden oldu. Özellikle Meta, ChatGPT’ye benzer bir yapay zeka sohbet robotu geliştirmek için çalışmalara başladı.

Bunun yanı sıra, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da Temmuz ayında xAI isimli bir yapay zeka projesini başlattığını duyurdu.

Sonuç olarak, yapay zeka teknolojilerine olan ilginin ve bu alana yapılan yatırımların artışı, Amazon gibi büyük teknoloji firmalarının da bu alana yatırım yapma kararlarını hızlandırmıştır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Yatırımcılarına Manipülasyon Uyarısı: Gotbit Hedge Fund Tehlikesi

Sonraki Haber

MicroStrategy, Bitcoin Alımları ile Kripto Para Piyasasını Etkiliyor

İlgili Haberler