Amazon Hisseleri %7 Düştü, BTC Nasıl Tepki Verebilir?

Amazon Hisseleri %7 Düştü, BTC Nasıl Tepki Verebilir?

Ortaya çıkan bazı verilere göre Bitcoin’in son günlerde sergilemiş olduğu fiyat performansına rağmen hala geleneksel borsalarla arasındaki bağ kopmamış gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara göre bu korelasyonun Bitcoin için kötü olduğu bir kez daha önümüzdeki günlerde kanıtlanabilir. Çünkü geleneksel piyasaların performansını etkileyen bazı göstergeler oldukça zayıf görünüyor.

Eğer korelasyon hala göründüğü kadar kuvvetliyse ve bu zayıflık piyasaları bir kez daha aşağı çekerse Bitcoin de bu düşüşten nasibini alabilir.

Geleneksel Piyasalar ve Bitcoin

Dün Amazon hisseleri gözle görülür bir düşüş performansı sergiledi. Amazon’un hisse senedi fiyatları neredeyse %7 oranında düşüş gösterdi. Ayrıca hisse senetlerinin hala zayıflık gösterdiği ifade ediliyor. Hisse senedi piyasası da muhtemelen buna bağlı olarak bir satış baskısı altında kaldı.

Amazonun sergilediği bu kötü performans ve bütün hisse senetlerinin bu durumdan etkilenme potansiyeli, eğer korelasyon hala devam ediyorsa ve göründüğü kadar güçlüyse kripto para birimlerinin üzerinde de bir baskı yaratarak etkileyebilir.

Öte yandan her ne kadar Bitcoin son fiyat hareketleri ile geleneksel piyasa ile arasındaki bağı zayıflamış olsa da bazı analistler bağın tamamen kopmadığını ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Korelasyon Hala Güçlü Mü?

Aslında normal koşullarda Bitcoin ve hisse senedi piyasası birbirinden bağımsız piyasalar ve bu zamana kadar da bağımsız olarak yollarına devam ettiler. Ancak iki piyasa arasında oluşan korelasyon iki piyasanın katılımcılarını da tedirgin ediyor gibi görünüyor.

Digital Asset Capital Management CEO’su Richard Galvin, korelasyonun orta vadede bozulacağını düşünse de yakın vadede dikkat edilmesi gereken bir etken olduğunun altını çizdi.

Dolayısıyla Amazon hisselerinin düşüşü, piyasayı etkileme gücüne sahip diğer teknoloji hisse senetlerinin de düşüşüne yol açarsa bu durum korelasyon ile birlikte Bitcoin’i de etkileyebilir…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.