Altın ve BTC Korelasyonu Artıyor: Fiyat Nasıl Etkilenir?

Altın ve BTC Korelasyonu Artıyor: Fiyat Nasıl Etkilenir?

Yatırımcıların düşük performans gösteren ABD tahvil piyasasına karşı bir “güvenli liman” arayışı arttıkça altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun da günden güne arttığını görüyoruz. On-chain veri analiz platformu olan Skew’in verilerine göre, altın ile Bitcoin arasındaki korelasyon 22 Temmuz’da 4 ayın zirvesini gördü. Skew, lider kripto para birimi ile değerli metal arasındaki korelasyon seviyesinin %40.4’e yükseldiğini açıkladı.

Bununla birlikte Bitcoin’in altın ile korelasyonu artarken S&P 500 ile korelasyonunun da düştüğü ifade ediliyor. S&P 500 ile Bitcoin (BTC) arasındaki korelasyon şu anda bir ayın en düşük seviyesinde bulunuyor.

Altın ve Bitcoin

Hem Bitcoin hem altın fiyatı bu hafta güzel bir ivme ile artışa geçti. Lider kripto para biriminin fiyatı uzun zamandır adeta sıkıştığı 9.000-9.300 dolar bandından salı günü çıkarak bugün 9.500 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte değerli metal Eylül 2011’den bu yana ilk defa 1.870 doların üzerini gördü.

Öte yandan Amerika’nın hisse senedi endeksleri de iyi bir seyir izliyor ve şu anda pandemi kaynaklı Mart 2020 krizi seviyelerinin üzerinde işlem görüyor. Bitcoin ile S&P 500 korelasyonu Mart ayındaki çöküş sonrasında oluşurken, altın ile korelasyon V şekilli toparlanmada yatırımcıların kafalarının karışık olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Bunların yanında ekonomist Stephen Roach ABD piyasasının büyük bir dip yaşayabileceğini ve ABD ekonomisinin pandemi sebebiyle bu sene çok daha fazla sıkıntı çekebileceğini dile getirmişti.

Korelasyon

Altın ve Bitcoin’in birlikte hareket ediyor olması bazı isimler tarafından olumsuz yorumlanırken bazıları bu durumun Bitcoin’i artışa geçireceğini düşünüyor. Bununla birlikte Bitcoin’in de altınla birlikte artması aslında yatırımcıların Bitcoin’i yeniden “güvenli liman” olarak görmeye başladıklarının bir işareti de olabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.