Altın Standardı Geri Dönerse Dijital Paralar Etkilenir Mi?

İlayda Peker

Başkan Donald Trump’ın Federal Rezerv yönetim kurulundan ekonomik danışmanı altın standardı desteklediğini bir kez daha dile getirdi ve bu kez dijital paraları da işin içine kattı. 20 Mayıs tarihli röportajında Judy Shelton şu açıklamayı yaptı:

Altın standardına geri dönmek olarak değil de daha çok geleceğe dönmek gibi görüyorum. Bence bir altın standardı, kendi içinde parasal bir disiplindir. Paranın; bir hesap birimi, güvenilir bir ölçü ve güvenilir bir değer deposu olması gerekiyor. Gerçekten para Federal Rezerv başkanının kim olduğuna tabi olmamalı.

Altın Standardın Fütüristik Vizyonu

Shelton’a göre altın standardının “fütüristik” bir vizyonu, dijital para birimlerini içerebilir. Shelton, merkez bankalarının altın standardı kullanmadığını ve dolayısıyla özel sektöre bir güvence verilmediğini, altın standardın kripto para birimlerinde kullanılabileceğini dile getiriyor.

Aslında Shelton daha önce de Amerika’nın bir adım öne geçebilmesi için kripto paralarla ilgilenmesi gerektiğini vurgulamıştı. Dolayısıyla danışmanın bu açıklamaları bir ilk değil.

Bunların yanında Shelton, Federal Rezerv’in (FED) bağımsız hareket etme statüsünü kaybettiğini ve son yarım yüzyıldaki karışıklıklardan uzak olarak bir sıfırlanmaya ihtiyacı olduğunu ifade ediyor.

Dijital Para Birimleri

Shelton’ın bu açıklamaları aslında kripto para benimsenmesi açısından oldukça pozitif. Çünkü FED’in eleştirildiği bu dönemde Bitcoin arzı sınırlı ve dijital bir varlık olarak, aynı zamanda deflasyonist özelliğini de kullanarak ekonomi açısından bir çıkış yolu oluşturabilir.

Bunun yanında Shelton,  Fed’in “para ve kredi arzını altına bağlayarak” altın için dolar fiyatının hedefleneceği bir sisteme de sıcak bakabileceğini belirtti.

Bu bilgilere bakıldığında aslında Shelton’ın enflasyonist piyasası düzeltmek için altın standardın geri gelmesini istediği görülüyor. Bu sebeple altın standardın yeniden kullanılmaya başlaması bir yandan kripto para birimlerinin işine yararken bir yandan kötü de olabilir…

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Peter Schiff Bitcoin’le Alışveriş Yapılamayacağını Düşünüyor

Sonraki Haber

Eğer Bu Gösterge Kırılırsa BTC Serbest Düşüşe Geçebilir

İlgili Haberler