Altcoinler Ne Zaman Yükselecek? Bitcoin 40.000 Dolar Olur Mu?

Fatih Uçar

Bitcoin 38.000 doların altına düştükten sonra yeniden 39.500 dolara sıçradı ancak burada kalıcı olamadı. Twitter haberinin etkisinin 24 saat sürmemesi sebebiyle en büyük kripto para birimi ve altcoinler yönünü aşağıya çevirdi. Peki kripto para yatırımcılarını kısa vadede neler bekliyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?

BTC fiyatını 39.000 doların altında tutmak isteyen ayılar bu haftaki 1,9 milyar dolarlık opsiyon süresinin bitiminde 350 milyon dolar kazanç elde edecek. 25 Nisan’a kadar Bitcoin (BTC) boğaları 38.000 $ seviyesini koruyordu, ancak boğalar son düşüşle hazırlıksız yakalandı. Bitcoin, 5 ve 26 Nisan arasında 46.700 dolardan 37.700 dolara düştüğü için, yaklaşmakta olan aylık 1,96 milyar dolarlık opsiyonların sona ermesi için yapılan yükseliş opsiyonlarının çoğu değersiz hale geldi.

Düzenleyici endişeler, New York Eyalet Meclisi’nin PoW için getirdiği madencilik yasağı ve Ukrayna geriliminin artarak devam etmesi piyasaları baskılıyor. CNBC, Gazprom’un Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz arzını durdurma kararının etkisinin, Avrupa Bölgesinde daha derin yaralar açabileceğini söyledi. Elbette bunun bir de küresel etkileri oluyor.

Yatırımcılar ayrıca, 2022 yılı boyunca planlanan potansiyel ABD Federal Rezervi 250 baz puanlık faiz artırımına da kafayı takmış durumda. Manevra, enflasyonist baskıyı kontrol altına almayı amaçlıyor ancak küresel ekonomileri resesyona sokabilir ve bu, yatırımcıların kripto para birimleri gibi oldukça değişken varlıklardan kaçınmasının bir başka nedenidir.

Altcoinler Ne Zaman Yükselecek?

Bitcoin‘de 29 Nisan opsiyonlarının sona ermesi için açık faiz 2 milyar dolar, ancak boğalar BTC fiyatının 40.000 doların altına düşmesini beklemediğinden gerçek rakam çok daha düşük olacak. Bu yatırımcılar, Bitcoin 27 Mart ile 6 Nisan arasında 45.000 doların üzerinde tutulurken ve aylık seçeneklerin 50.000 doların üzerinde sona ermesi için muazzam opsiyonlar koyarken kandırılmış olabilir.

Çağrı (alım) açık faizi, 770 milyon dolarlık satış (sat) seçeneklerine karşı 1,19 milyar dolar olduğu için, 1.55 çağrı-satış oranı daha büyük yükseliş bahisleri gösteriyor. Bununla birlikte, Bitcoin 39.000 dolara yakın durduğundan, çoğu yükseliş bahsi muhtemelen değersiz hale gelecektir.

Bitcoin boğaları, son yedi gün içinde tasfiye edilen 330 milyon dolarlık long pozisyonlara sahipti, bu nedenle Bitcoin fiyatını yükseltmek için daha az marja ihtiyaç duyabilirler. Bunu akılda tutarak, ayılar BTC’yi 29 Nisan seçeneklerinin sona ermesine kadar 39.000 doların altında bastırmaya çalışacaklar. Altcoinler için yükseliş bu tarihten sonra mı başlayacak? Bu ihtimal de zayıf, çünkü 3-4 Mayıs tarihlerinde FOMC toplantısı var ve 75 baz puan faiz artışlarının konuşulduğu, bilanço azaltılmasıyla ilgili net açıklamaların beklendiği bugünlerde piyasalar baskı görmeye devam edecek. Mayıs ayının ilk haftasından sonra altcoinler bugüne göre biraz daha rahat bir ortam bulabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kriptolarda Kadın Yatırımcı Sayısında Büyük Artış!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Artış Sinyalleri: Grafikler Ne Diyor?

İlgili Haberler