Altcoin Kıyameti: Ölen Altcoin Sayısı Yükseliyor

Altcoin Kıyameti: Ölen Altcoin Sayısı Yükseliyor

Kripto para piyasasına hakim olanların çok iyi hatırlayacağı gibi 2017 yılının sonunda yalnızca Bitcoin’de değil tüm kripto para birimlerinde çok ciddi artışlar yaşandı ve neredeyse her coin kendi rekorunu kırdı. Ancak şu anda o rakamlar oldukça uzak görünüyor…

Günümüzdeki fiyat hareketlerine bakıldığında çoğu altcoin’in adeta eridiğini görüyoruz. Hatta bazı altcoin’lerin bırakın artış yaşamayı bir daha adından bile söz edilemeyeceği ifade ediliyor.

Altcoin Kıyameti Mi Yaşanıyor?

Günümüzde toplam kripto piyasası değeri yaklaşık 200 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu rakam  Kasım 2017’de 800 milyar dolara kadar yükselmişti. Ancak 2018 Kasım’da 100 milyar dolara kadar bir geri çekilme yaşandı.

Bunun yanında 2019 yılı başından bu yana toplam kapitalizasyonun %60 artmış olması ve bunun çoğunluğunun Bitcoin sebebiyle gerçekleşmesi akıllara “altcoin’ler ölüyor mu?” sorusunu getirdi…

Twitter’da ünlü bir analist olan DonAlt bu konu için ZCash’i değerlendirdi ve yaptığı açıklamalarda tanıtım fiyatıyla kıyaslandığında ZCash’in neredeyse sıfırlandığını ifade etti. DonAlt’ın analizine göre ZCash’in piyasaya sürüldüğü ikinci gün 10.000 BTC yatırım yapan kişinin bugün 2’den az Bitcoin’i kaldı… Dolayısıyla kayıp çok büyük.

Yalnızca ZEC Değil…

ZCash (ZEC) %90’lık bir düşüşle en büyük kaybı yaşayan altcoin’ler arasında yer alıyor. Ancak bu şekilde kayıplarla yatırımcısını üzen tek kripto para birimi de değil.

Örneğin 2017 sonunda zirveyi gördükten sonra yaklaşık olarak %94’lük bir kayıp yaşayan Ripple (XRP) çok güvenilen kripto para birimleri arasında yer alıyordu. Bununla beraber en yüksek seviyeleri gördükten sonra %94’lük bir düşüşle sarsılan bir başka altcoin de Bitcoin Cash (BCH)… BCH piyasa liderleri tarafından her ne kadar yükseltilmeye çalışılsa da piyasa bu duruma tepkisiz kaldı ve fiyat düşmeye devam etti.

Ancak özellikle en başından beri kripto para piyasası içinde olan isimlerin de sürekli savunuculuğunu yaptığı gibi, asıl önemli olan kripto para birimlerinin fiyatı değil, hem finansal dünyaya hem de diğer tüm yaşam alanlarına getireceği kolaylıklar ve avantajlar… Fiyat hareketleri tabii ki önemli ama kripto para birimlerinin çoğunluk tarafından anlaşılması ve faydalarının kavranması sağlanmadan asıl yaşanması gereken fiyat hareketleri görülemeyebilir. Bununla beraber volatilitenin sebebi de benimsenmenin az olması olabilir.

Açıkçası yatırımcılar için gerçekten önemli olan fiyatlar benim için kripto para birimlerinin faydasının gerisinde kalıyor. Ben Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin getireceği devrim niteliğinde değişiklikler kavrandıktan sonra fiyatların zaten bundan pay alacağını düşünüyorum…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.