Almanya Kripto Para Cenneti Olmaya Mı Hazırlanıyor?

İlayda Peker

Federal Meclis (federal parlamento) tarafından halihazırda onaylanmış olan ve şu anda ülkenin 16 eyaleti tarafından onay bekleyen yeni bir yasa, Alman bankalarının Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile gelecek yılın başlarından itibaren işlemler gerçekleştirmelerine izin verebilir.

Almanya ve Kriptolar

Almanya’nın beş anayasal organı bulunuyor: Devlet Başkanı, İcra Organı, Adli Organ, Bundesrat (16 eyaleti temsil eden organ) ve Federal Meclis. Bahsi geçen yasa bu beş anayasal organdan biri olan Federal Meclis’ten geçti ve Bundesrat’tan onay bekliyor.

Öte yandan Almanya’nın önemli haber kaynaklarından Handelsblatt gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Almanya’da şu anda sadece Bitwala, bankacılık ve kripto işlemlerini birleştirerek hizmet veriyor. Blockchain teknolojisi ile çalışan Bitwala bir fintech start-up’ı olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanında Avrupa Birliği 5. Para Aklama Direktifini (Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından temsil edildiği şekilde) uygulamayı amaçlayan bir yasa, tüm Avrupa Devletlerine bu direktifleri uygulamak için 10 Ocak 2020’ye kadar süre vermişti. Almanya’nın şu an görüştüğü tasarı da bu çerçeve içerisinde değerlendiriliyor.

Federal Meclis Kabul Etti

Almanya Federal Meclisi

Tasarı, Federal Meclis tarafından çoktan kabul edildi ve Bundesrat tarafından da onaylanması bekleniyor. Tasarının önceki halinde Alman bankalarının, kripto para birimleri işlemlerinde ve gözetim faaliyetlerinde özel yan kuruluşlardan ya da üçüncü taraflardan destek almaları gerekiyordu. Ancak bu tasarı onaylandığı takdirde bu zorunluluklardan ortadan kalkmış olacak.

Almanya’daki kripto endüstrisi ise bu yasa ile ilgili oldukça heyecanlı görünüyor. Distributed Ledger Consulting (DLC) şirketinin ortağı Dr. Sven Hildebrandt Handelsblatt’a yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Almanya kripto para cenneti olma yolunda ilerliyor. Alman yasama meclisi, kripto para birimlerinin düzenlenmesinde öncü bir rol oynuyor.

Büyük devletlerin, kripto para birimleri ve Blockchain ile ilgili adımlar atması genel itibariyle tüm dünya kripto ekosistemi için pozitif adımlar olarak nitelendirilir. Almanya’nın bu adımının piyasayı hareketlendirip hareketlendirmeyeceği ise önümüzdeki günlerdea belli olacak…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Geliştiricisi ABD’de Tutuklandı!

Sonraki Haber

Bitcoin Halving Nedir?

İlgili Haberler