Alibaba’nın Kurucusu: “Dijital Paralar, Parayı Yeniden Tanımlayacak”

İlayda Peker

Alibaba kurucusu Jack Ma, 24 Ekim’de Şangay’da ikinci Bund Financial Summit’te yaptığı konuşmada dijital para birimlerinin öneminin altını çizdi.

Kriptolar, Parayı Yeniden Tanımlayacak

Çin’deki en zengin ikinci kişi, Apple’ın cep telefonlarını yeniden tanımladığı gibi dijital para birimlerinin de parayı yeniden tanımlama potansiyeline sahip olduğunu ifade etti ve “Para biriminin ana işlevi hala duruyor olsa da, tıpkı Apple’ın cep telefonlarını yeniden tanımladığı gibi, dijital paralar da para birimini yeniden tanımlayacak.” açıklamasını yaptı.

Bunun yanı sıra Ma, kripto para biriminin gelişmekte olan ülkelerde güç kazanacağına inanıyor. Ma ayrıca, dünya ticaretinde önemli bir rol oynayabilmesi için dijital para birimleri etrafında yeni bir finansal sistem kurmayı düşünmenin “gerekli” olduğunu da belirtti. Ünlü milyarder konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı.

Dijital para birimi aracılığıyla yeni bir finansal sistemin nasıl kurulacağını düşünmek, dünya için geleceği düşünmek, küresel ticaretin nasıl yapılacağını düşünmek ve dünyanın onu nasıl kullanması gerektiğini düşünmek gerekiyor.

Alibaba ve Blockchain

Bunların yanı sıra Alibaba, Blockchain’in de uzun süredir savunucusu. KISSPatent tarafından yayınlanan Eylül raporuna göre, IBM, Bank of America, Mastercard ve Craig Wrights’in nChain’i ile yarışan Alibaba’nın en çok Blockchain patentine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Ancak iş Bitcoin’e geldiğinde ünlü ismin pek de iyimser olmadığı görülüyor. Ma 2018 yılında yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i bir balon olarak nitelendirmişti. Ma o dönemde yaptığı açıklamalarda Blockchain’in önemli olduğunu ama Bitcoin’in muhtemelen bir balon olduğunu belirtmişti.

O dönemden sonra ünlü milyarderin Bitcoin’e dair bir açıklaması olmadığı için görüşünün değişip değişmediği bilinmiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Göstergeler Sağlam: Bu DeFi Token’ı Yeniden Yükselişe Geçebilir

Sonraki Haber

PayPal Kripto Para Gündeminden Düşmüyor

İlgili Haberler