“Akıllı Sözleşmeler Sanılandan Çok Daha Fazla Potansiyele Sahip”

İlayda Peker

12 Haziran’da yaptığı bir açıklamalarda, Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi doktora derecesine sahip Dr. Muneeb Ali, Akıllı sözleşmelerin potansiyel faydaları ve uygulamalarının, Blockchain yazılım firması Blockstack’ın kurucu ortağı ve CEO’sunun iddia ettiği şeyin ötesinde olduğunu ifade etti.

Akıllı Sözleşmelerin Etkileri

Dr. Muneeb Ali, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bulut bilişimin sadece finans için değil, çok çeşitli sektörler için etkileri olduğu gibi, aynı şey akıllı sözleşmeler için de geçerlidir. Bunlar, akıllı sözleşmeler olarak adlandırılmamalılar çünkü bu oldukça sınırlayıcı bir isim. Bunlar, bulut bilgi işlem çağında bulunamayan doğrulanabilir programlardır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ali’nin yorumları, Blockstack’ın mevcut programlama dillerinden daha güvenli ve “amaca yönelik” olmayı hedefleyen ve “Clarity” adlı akıllı sözleşme dilini destekleme ve benimseme konusunda proof-of-stake Blockchain protokolü Algorand ile işbirliği yapma kararının hemen sonrasında geldi.

Ali bu konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Sektörümüz, Solidity gibi mevcut yaklaşımlara karşı tahmin edilebilir, güvenli, açık kaynaklı bir alternatife ihtiyaç duyuyor. Akıllı sözleşmelerde kilitlenen değerin, nihayet trilyonlara ulaşacağını tahmin etsek de, endüstrimiz böyle bir büyümeye hazır olmazdı.

Geliştiriciler İçin “Süper Güç”

Ciddi paydaşların akıllı sözleşmeleri benimsemeleri ve bunların potansiyellerini fark etmeleri için Dr. Ali, “akıllı sözleşmenin yürütülmesinden önce güvenli ve matematiksel olarak öngörülebilir, karar verilebilir bir dile” duyulan ihtiyaca da işaret etti.

Bununla birlikte Ali, “Bir endüstrinin güvensiz bir dilde yazılmış akıllı sözleşmelerle yüksek değerli işlemler yapması pek olası değildir.” ifadelerini kullandı ve bunun sonuçlarının finansal hizmetler endüstrisinin çok ötesine geçtiğine de dikkat çekti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hindistan’da Kriptolarla İlgili Durum Bu Sefer Çok Ciddi Olabilir

Sonraki Haber

Piyasadaki Korku BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

İlgili Haberler