Akıllı Kontratlarla Tamamen Desteklenen Yeni Stablecoin Artık Sahada: DIRHAM

Bitcoin Haber

Kripto para piyasası, bireysel yatırımcının yanı sıra kurumsa yatırımcı için de mükemmel bir yatırım alternatifine dönüştü ve sektör bu tanınma ile beraber 2 trilyon dolarlık değerin üzerine çıktı. Boğa sezonunun gelmesi ve ana akım kabulün artması bunu mümkün kılsa da fiyatın volatilitesinin de bunu kullanmayı bilenler için faydalar snduğu görülüyor. Kısa vadede ciddi kazançlar sağlayabilen volatilite, “kızıl” yani düşüş odaklı günlerde de insanların ciddi kayıplar yaşamasına neden olabiliyor. Volatilitenin arttığı anlarda en zor olan şey ise değer transferi yapmak olarak bilinmekte. İlgili kripto paralar transfer edilirken veya borsadan alınıp satılırken bile değer kaybedebilir. Burada da stablecoin olarak bilinen ve belirli varlıklarla itibari paralara endeksli değeri olan kripto paralar ön plana çıkıyor. USDT gibi stablecoinler ise şeffaflık eksikliği nedeniyle sıkça eleştirilmekte. USDT’nin değeri sık sık 1 doların altına ve bazen üstüne bile çıkmakta.

Stablecoinler kripto para sektöründe bir tampon bölge olarak görev alıyor. Yatırımcılar stablecoinler aracılığıyla sektöre büyük sermayeler sokabilmekte ve bunları yatırım yapmak için kullanabilmekte. DAH Dirham da tam olarak burada devreye girecek ve USDT gibi stablecoinlerin aksine tamamen regüle edilen yapısı ile fiyat istikrarı ve güvenilirlik sağlayacak. AED Dirhem fiyatına endeksli olan stablecoin, yaklaşık 0,27 dolarlık birim fiyata sahip. Ethereum ağı tabanlı olan DAH, değişim oranını minimum seviyede tutmak için de ERC-20 tabanlı protokolleri kullanıyor.

Bir dijital varlığın değeri ise %20 AED, %80 USD bazında güvence altına alınıyor ve blockchain tabanlı güvenlik önlemleri ile işlemler yapılıyor.

DAH, Hangi Yönleriyle Diğer Stablecoinlerden Ayrılıyor?

DAH’in değerini kontrol altına alma yöntemleri arasında zirveyi token arzının kontrolü ele geçirmiş durumda. Stablecoin için olan talep artarken, fiyatı stabil tutmak için ek bir arz oluşturma ve piyasaya sürme opsiyonu bulunuyor. Buna ek olarak fiyat belirlenen limiti aştığında da token yakma seçeneği devreye giriyor. Bunun yanı sıra belirlenen değeri düzenleyen bir diğer kurum ise borsalarda. yapılan alım satım işlemleri olarak biliniyor. Tokenin dağıtımı, DAH değeri ve bunun gibi kritik bilgiler ise akıllı kontratlar ile güvenceye alınmış durumda. Akıllı kontratlar denetimden geçip onaylanmış durumda ve tamamen de regüle ediliyor.

DAH, belirli coinler/tokenler için köprü görevi görecek. Bu da aslında söz konusu kripto paranın blockchain ağı üzerinde işlem yapılabilmesini sağlayan bir kripto para olmanın yanı sıra farklı kullanımlar da sunacağını gösteriyor. Dirham şu an için en çok volatilitenin düşürülmesi için kullanılmakta. Buna ek kendi cüzdanı ve Dirham Trade gibi borsası (Dirham.trade) bulunan projenin alım satımı da ICO süreci sonrasında bu borsada yapılacak.

DAH ve Habicoin Ekosistemi

Ethereum ağı üzerinde geliştirilen DAH, geleneksel bir stablecoinden çok daha fazla özelliğe sahip. DAH, Habicoin ekosisteminin de temeli olarak görev yapıyor. Habi, gizlilik odaklı merkezsiz bir madencilik tokeni olarak bilinmekte. Habi, HabiLanS (HLS) protokolü kullanıyor. HLS blockchain adresi üzerinde tespit edilebilen veya tekrar kullanılan adresler bulunmuyor ve bu da aslında bütün işlemlerin dışarıdan bakıldığında rastgele gözüktüğünü ortaya koyuyor. Bu işlemlerin verileri ise sadece katılımcılara açık olarak gösterilmekte.

HLS blockchain ağı “cut-through” olarak bilinen bir fonksiyon kullanıyor ve bu da blok içerisindeki veri miktarını azaltıp işlem hakkındaki gereksiz bilgileri siliyor. HLS çoğunlukla veri sıkıştırma blockchain ağının genel boyutunu küçültme gibi özellikler sunuyor. Bu ağ düğümünü kullananlar işlem geçmişini çok daha hızlı görebilir ve daha az kaynak kullanır. Bu da yeni ağ düğümlerini olumlu etkiler. Ağa katılmak için gerekli olan limitler böylece azalır ve herkes istediği gibi ağ düğümü çalıştırıp ağın daha merkezsiz olmasını sağlayabilir.

DIPAY (display.app) ise müşterilerin yaptığı online ödemelerden bilgi alan ve ödeme bilgilerini paylaşan bir teknolojidir. Bunun sayesinde büyük projeler de daha önce olmadığı gibi kullanılabilecek ve herkes bunlara katılım sağlayabilecek. Dirham için bu dört unsur bir arada çalışıp büyük bir ekosistem oluşturacak

DAH Token Dağıtımı ve Genel Satışlar

İlk satışta 11.000.000.000 DAH tokeni piyasaya sürülecek ve bu da toplam arzın %5’ine tekabül ediyor. İlk token dağıtımı ise şu şekilde yapılacak:

  • %83 – “Stablecoin”i fiyatı stabil dijital varlık için kullanmak üzere IPO yapılacak (0x72edd6a805cb82c5f8f5c8954b301dc059f29e1b)
  • %5 – Cumhuriyetçi yatırımcılara ve akredite yatırımcılara kitlesel fonlama için aktarılacak ve devamında platformlarda satışa sunulacak miktar ( $148,500,000 ile sınırlı olacak ) (0xfee6c3ee37857ff3ae73cabba651acafcd7a67a0)
  • %3 – Geri ödeme, ödüller ve diğer finansmanlar. (0x10a9e61757b6c5af88053ba42d97fb385879d993)
  • %3- Mühendislik geliştirmeleri, topluluk kurma ve pazarlama girişimleri için ayrılan fon. (0x476e0380bae4ace85c60db480341d5926e3a1d7a)
  • %6 – Geliştiriciler, ekip, kurucular ve gelişim için ayrılan fon. (0xe0b737ebace42bef7385e8e66a75b6e1085fef47)

Token şu an için Coinsbit kripto para borsasında DAH / BTC, DAH / ETH, DAH / LTC, Finexbox kripto para borsasında ise  DAH / BTC, DAH / ETH pariteleri ile listelendi.

ICO şu anda devam ediyor  ve 19 Haziran 2021’e kadar devam edecek. Kullanıcılar ilk satın alma aşamasında %25 indirimle DAH satın alabilirler. ICO aşamasının bitiminden sonra firma, kullanıcıların toplam stake edilen coin sayısı üzerinden %0,8 ödül kazanacağı 100 günlük bir stake dönemi de başlatacak.

P2PB2B borsasında Dirham tokeni için genel satış süreci de devam ediyor. Kullanıcılar, piyasa satışlarında %9 bonus ile bu sürece ve alım satıma katılabilirler. Etkinlik süresi 14 gündür ve IPO bittikten sonra satış  Finexbox, Coinsbit ve P2PB2B’de yapılabilecek.

Dirham hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dirham.app‘i ziyaret edebilirsiniz.

Kayıt linki: https://dirham.app/?ref=8FwYdc (sadece özel anahtar ile kayıt olunabiliyor. ).

Twitter : https://twitter.com/dirhamtoken

Facebook : https://www.facebook.com/groups/738844056812189

Telegram : https://t.me/dirhamtoken

Discord: https://discord.com/invite/DRyr99vUSJ

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak Tanıması, Sektörü Nasıl Etkiler?

Sonraki Haber

Bitcoin Bu Hafta Nasıl Bir Yol İzleyebilir: BTC İçin Olası İki Senaryo Ne?

İlgili Haberler