Afro Amerikan’lar Kriptoları Benimserse Finansal Eşitlik Sağlanabilir

İlayda Peker

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda ırk sorunu hassas bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Afro-Amerikan diye bilinen topluluklarda doğanlar diğerlerinin yanı sıra adeta haritada kırmızıyla işaretlenmiş eski bir finansal sistemde dezavantaj ile doğarlar. Ancak kripto para birimleri bu dezavantajlara sahip olan insanlara şartları eşitleme hakkı sunabilir.

330 milyon kullanıcısı bulunan Twitter’ın CEO’su olan ve kendisinin 4.3 milyon civarında takipçisi olan Jack Dorsey Pazar günü yaptığı paylaşımında, Bitcoin’in Afro-Amerikan topluluktaki fırsat eşitsizliğini nasıl ortadan kaldıracağı ile ilgili bir kitabın tanıtımını yaptı.

Bitcoin & Black America

Isaiah Jackson tarafından yazılan Bitcoin & Black America adlı kitap, kripto para biriminin tarihsel olarak büyük finansal kurumlar tarafından yetersiz hizmet alan bir topluluk olan Afro-Amerikan üzerinde oynayabileceği rolün bir analizini sunuyor. Yine de yazar, ABD’deki siyahi insanların finansal özerkliği denemek ve elde etmek için büyük ölçüde kripto para birimini kullanmadığını belirtiyor.

Afro Amerikan’ların Kripto Algısı

Jackson’a göre sorunlardan biri, Afro-Amerikan topluluğu arasında kripto para algısından kaynaklanıyor. Bitcoin’i bir dolandırıcılık olarak gören birçok insan gibi onlar da aynı algıya sahipler. Ayrıca kripto paraları faydasız bulan kişiler haberlerde ortaya çıkan düzenleyici gözetim eksikliğinden yararlanmaya devam ediyor. Bankacılık erişiminin yetersiz olmasıyla birlikte ortaya çıkan yanlış bilgiler, kripto para birimine yatırım yapmayı ABD’deki siyahi insanlar arasında bir meydan okuma haline getiriyor. Jackson, bunun ileride değişmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bunların yanında bilindiği gibi kripto para birimleri özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomilerde kendisini gösteriyor ve bu ekonomilerin küresel baskıdan kurtulmasına imkan tanıyor. Eğer Afro Amerikan’lar da aynı şekilde önyargılarını kırarak kripto işlemlerine başlarlarsa içlerinde bulundukları ekonomik eşitsizlikten kurtulabilirler…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
HashNet TOL Nedir

HashNET Tolar Nedir?

Sonraki Haber

Japonya, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Piyasaya Sürecek Mi?

İlgili Haberler