ABD’nin Kripto Para Mikser Yaptırımı ve Uzun Vadeli Sonuçları!

Fatih Uçar

Şimdilik Tornado Cash yaptırımı kripto para topluluğu tarafından pek fazla ciddiye alınmıyor. Peki bu yaptırım ne anlama geliyor? Uzun vadeli etkileri neler olacak? ABD tarafından alınan son kararının detayları ve uzun vadedeki potansiyel etkilerini ele alıyoruz. Kripto para piyasalarını bu yaptırımlar nasıl etkileyecek?

Kripto Para Yaptırımı

Pazartesi günü, ABD Hazine Dış Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Tornado Cash‘i Kuzey Kore’nin Lazarus grubu da dahil olmak üzere kötü aktörlerin platformu 7 milyar dolardan fazla para aklamak için kullandığını söyleyerek yaptırım listesine ekledi. Ardından, platformun maruz kaldığı yaptırımı eleştiren birçok açıklama yapıldı. Başta Vitalik Buterin olmak üzere önde gelen kripto figürleri, Tornado Cash’i iyi amaçlar için de kullanıldığını söylüyor.

Şu an için Tornado Cash’in gizlilik havuzundaki kripto para miktarı henüz hızlı bir şekilde düşmedi. Mikserin 24 saatlik işlem hacmini izleyen bir bot, OFAC duyurusunu takip eden gün içinde yaklaşık 3 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdiğini tespit etti. Kripto para topluluğu ABD tarafından uygulanan yaptırımı pek ciddiye almasa da protokolden geçen kripto paraların çoğu harcanmadan önce itibari paraya dönüşmeye mahkumdur. ABD bu süreçte küresel olarak merkezi bir rol oynamaktadır. ABD yaptırım rejiminin geleneksel finansta bu kadar güçlü bir araç olmasının nedeni aynı.

Tornado Cash Sorunu

Yaptırımlar, ABD’li kişilerin veya ABD merkezli kuruluşların Tornado Cash veya belirlenmiş ilişkili cüzdanlarla etkileşime girmesini açıkça suç saysa da uygulamaları önemli ölçüde daha geniştir. Chainalysis yaptırım stratejisi başkanı Andrew Fiernan, “ABD vatandaşı olmasanız bile, ABD yargı yetkisine tabi uyumlu bir kripto para birimi hizmetinde Tornado Cash’ten para çekmek yine de bir ihlali tetikleyebilir” dedi.

ABD önümüzdeki dönemde Tornado sistemlerine bulaşan cüzdanların asıl kimliğini tespit ederek ceza kararları almaya başlarsa olayın ciddiyeti daha net biçimde anlaşılacaktır. Peki Tornado mikserini kullandığınız tespit edilirse ne olur? ABD vatandaşıysanız ve ilgili kurumsal sizi tespit ederse veya ABD’ye giriş yaptığınızda teorik olarak 30 yıla kadar hapisle yargılanırsınız. ABD’nin tutumu kara para aklama ve suçun finansmanı çerçevesinde olduğu için mikser kullanımı ciddi bir risktir.

Peki bu kripto para mikserleri kimler kullanıyor?

  • Lazarus gibi hack grupları ganimetlerin aklanması
  • Suç geliri elden (uyuşturucu, fidye ve çok daha çeşitli suçlar) gelirin aklanması
  • Siyasi baskı altında olan insanların baskıcı hükümetlerden varlıklarını saklayabilmesi
  • Finansal gizliliğe önem veren kullanıcılar, örneğin otoriteden varlıklarını vergi veya farklı sebeplerden dolayı gizlemek isteyenler.
  • Gazeteciler, aktivistler ve daha fazlası

Ancak 7 milyar dolarlık hacmin sadece yüz milyonlarca dolarlık kısmı Ronin köprü hack’inin ganimeti olarak aklandı.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

DeFi’nin Büyümesi İçin Neye İhtiyaç Var?

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) 100.000 Dolar Ne Zaman Görülecek?

İlgili Haberler