ABD’li Dev Banka Açıkladı: Kripto Para Sektörü, 2018 Yılını mı Tekrar Edecek?

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 30.000 dolara kadar gerilemesi, endüstri çapında birçok uzman ismin çeşitli uyarılar yayınlamasına yol açtı. ABD’nin en büyük bankalarından birisi olan JP Morgan da tam olarak bu akıma dahil oldu ve BTC için endişe verici bir açıklamada bulundu.

Bitcoin İçin Düşüş Senaryosu Sürüyor

JPMorgan Chase tarafından yayınlanan yeni bir araştmada, kripto para piyasasının toplam değerinin 2018 yılındaki ayı piyasasında görülen değere doğru küçülmeye başladığı vurgulanıyor. JPMorgan tarafından yayınlanan araştırmanın çarpıcı noktası, 2018 ve 2021 yıllarındaki grafiklerin birebir örtüşen görüntüsü oldu.

Dogecoin, Chainlink, Litecoin ve Ethereum gibi birçok önde gelen kripto para birimi şimdiden zirve noktalarının %60 gerisine çekilirken 2018 yılındaki ayı piyasasında bu oranın %90 seviyelerine kadar ulaştığı biliniyor. JPMorgan uzmanlarına göre ise %60 ve üzerinde bir genel kripto para sektörü düşüşü, ayı piyasasını kanıtlamakta.

2018 Yılındaki Ayı Piyasası Tekrarlanabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin ise 14 Nisan tarihinde ulaştığı zirve noktasının %48 gerisinde. Kripto para piyasasının şu an için 2018 yılındaki kadar sert darbe almadığı görülse de bunun yaşanması için 1 haftalık düşüşün sürmesi yeterli olacak. Bazı önde gelen projeler 2018 yılındaki ayı piyasası sürecinde %90 ve üzeri düşüş yaşayarak tam olarak “öldü”.

JPMorgan ise bu düşüşün Bitcoin fiyatı 23.000 dolara çekilene kadar devam edeceğini düşünmekte. JPMorgan’ın BTC/USD paritesi 23.000 dolara işaret etse de BTC özellikle 30.000 dolar üzerinde tutunmaya ve mücadele vermeye devam ediyor. Buna rağmen Scott Minerd gibi isimler de BTC için düşüş senaryosu ortaya koymayı sürdürmekte.

Guggenheim’ın ünlü finans yöneticisi Minerd, BTC fiyatının en kötü durumun yaşanması ile beraber 10.000 dolara kadar düşebileceğini vurguladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Yolculuğunda El Salvador’u Ne Gibi Zorluklar Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Hashrate İki Yılın En Düşük Seviyesinde, BTC Merkezsizliği Artıyor

İlgili Haberler